Група бивши висши ченгета, включително и ексвътрешният министър Цветан Цветанов, наесен (но без песен) ще се явят пред Софийския апелативен съд (САС), където ще се проведе второто заседание по прословутото дело срещу Цветанов за шестте "НЕ" за искания за подслушване. Заседанието бе насрочено за 14 септември, когато като свидетел трябва да се яви бившият директор на ГДБОП Станимир Флоров. Есента обаче ще е благосклонна към Цветанов, за когото жегата на съдебните процеси, изглежда, ще приключи. Ако използваме църковнославянската лексика – иде за него успение, а около главата му скоро ще видим нимбата на невинността и светостта.
Иначе посред юлските горещници тази седмица на свидетелския шиш пред съда се въртя главният секретар на МВР от времето на Цветанов Калин Георгиев. САС обаче сметна, че показанията му не са достатъчни и поиска допълнителни доказателства по случая с шестте отказа. Разследващите трябва да представят информация дали има обвинения срещу бившия шеф на РЗБОП във Велико Търново Орлин Тодоров, дали има съдебен процес и на какъв етап е той.
Освен това магистратите изискаха справка от МВР дали главният секретар Калин Георгиев е отсъствал по това време и ако е така, замествал ли го е някой и кой е той. Става дума за времето, когато наблюдаващият прокурор от Окръжната прокуратура във Велико Търново е изготвил шест искания за прилагане на специални разузнавателни средства (СРС) в периода от 26 август 2009 до 18 септември 2009 година. Те са били одобрени от председателя на Окръжния съд във Велико Търново, който дал разрешение за прилагането на спецсредствата. Цветанов обаче собственоръчно написал "НЕ!!!".
Георгиев е ключов свидетел по делото. При разпитите му в Софийския градски съд адвокатите на Цветанов издигнаха нова защитна теза, според която не клиентът им, а бившият главен секретар на МВР е причината Цветанов да постави шест пъти "НЕ!!!" върху исканията за прилагане на специалните разузнавателни средства спрямо Орлин Тодоров. Георгиев посъветвал Цветанов да не разрешава експлоатацията на СРС, защото с прилагането им щял да осуети друга, по-важна разработка. По време на делото в СГС адвокатите на Цветанов Менко Менков и Ханс Петер Уул твърдяха, че докато клиентът им е бил вътрешен министър, практиката в МВР била исканията за прилагане на СРС да се обсъждат с главния секретар, както станало и в конкретния случай. Самият Цветанов също твърдеше, че всички искания за използване на СРС са били съгласувани с главния секретар на министерството, за да не се осуети и друга операция.
По време на процеса в СГС обаче беше представена справка от МВР, според която за периода от 1 януари 2009 г. до 30 юни 2013 г. не са установени случаи на откази за прилагане на СРС освен тези шест на Цветанов. А експертизата на почерка, докладвана и приета от СГС, показа, че шестте резолюции "НЕ!!!" са написани с почерка на Цветан Цветанов. И така бившият МВР шеф стигна до ефективна присъда от четири години затвор.
На 19 юни 2015 г. Върховният касационен съд върна делото срещу Цветан Цветанов на Софийския апелативен съд, а наложената му през февруари тази година присъда бе отменена. САС вече беше признал Цветанов за виновен по обвинение за неизпълнение на служебни задължения с цел осуетяване на наказателно преследване срещу три лица и потвърди присъдата от четири години "лишаване от свобода" при първоначален "общ" режим, както и забрана за заемане на длъжност в държавната администрация за срок от пет години.
Касационните съдии обаче приеха, че е нарушено правото на Цветанов да получи правосъдие от безпристрастен съд, гарантирано от Конвенцията за защита правата на човека. Два месеца преди това адвокат Менко Менков беше заявил, че е налице субективният критерий за пристрастност в Софийския апелативен съд. В решението на състава на САС, според него, имало спекулативни предположения и откровени инсинуации.
ВКС взе, че се вслуша в думите му, и сподели оплакването, че Апелативният съд не е бил безпристрастен, за което говорело съдържанието на мотивите в решението на САС.
Според ВКС долната инстанция използвала спекулативни предположения и инсинуации, развивала конспиративни теории, които нямали никаква доказателствена основа, и черпила аргументи от събития, развили се напред във времето. Касационните съдии посочиха, че САС практически не се е въздържал да направи внушения, демонстрирайки своята лична предубеденост, като използваните изрази надхвърляли обичайните предположения, срещани в други съдебни актове.
Съдебният състав от САС е използвал средства, с които внушава, че Цветанов е целял да засегне устоите на държавата, принципа за разделение на властите, че фаворизира изпълнителната власт за сметка на съдебната, че изземва функциите на съдебната власт и уронва престижа й, посочи ВКС. "Това подсказва, че съдебният състав се чувства лично засегнат от политическото поведение на подсъдимия, свързано с публично афиширани от него становища по водени разследвания", написаха касационните съдии в решението си да се върне делото на друг състав в Софийския апелативен съд.
Решението на ВКС подписа с особено мнение съдия Жанина Начева, която не се съгласи с колегите си. Начева написа: "Не мога да се съглася и с нито един от аргументите, на които се основава мнозинството, за да приеме като легитимно и обективно оправдани съмненията на подсъдимия относно безпристрастността на въззивния съд. Неприемливи намирам и аргументите, че Софийският апелативен съд не е успял да се дистанцира от различни внушения; че сам е направил внушения чрез използваните изразни средства в мотивите на решението; че е отправял директни обвинения и това подсказвало да се е чувствал лично засегнат от публични изказвания на подсъдимия като политик по повод разследвания", обяви Начева.
Да де, но все пак, въпреки особеното й мнение, мнозинството прати отново делото в САС, но на друг състав, може би с идеята, че той ще е достатъчно безпристрастен и когато изчисти внушенията за вината на Цветанов, бившият вътрешен министър ще излезе с вдигната глава от съдебната зала.
Свидетелите, които ще дават показания наесен, също ще допринесат за това. Те са бившият шеф на ГДБОП Станимир Флоров, семеен приятел и комшия на Цветанов, както и бизнесменът от града на болярите Петър Христов. За него пък се твърди, че е уредил по втория начин приятеля си Орлин Тодоров с шефския пост в Регионалното звено "Борба с организираната престъпност", като е ползвал и помощта на Флоров. Самият Христов заяви по време на процеса в СГС, че се познава с Тодоров повече от 20 години и са семейни приятели.
Що се отнася до бившия вътрешен министър Цветанов, той отрича да има каквато и да е връзка с Орлин Тодоров. А адвокатът му Менко Менков направо е категоричен, че никога не е имало съмнение, че към онзи момент Цветанов не е познавал Орлин Тодоров.
Срещу Цветан Цветанов имаше три дела – за незаконното подслушване с "цецомобилите", за длъжностно присвояване на 50 бона в полза на "непознатия" му Орлин Тодоров и делото за "Шестте "НЕ!!!". За цецомобилите прокуратурата се отказа да поддържа обвиненията си и Цветанов беше оправдан. Очаква се решението на ВКС по делото за длъжностно присвояване. По това дело Цветанов бе оправдан от САС, но през юни тази година прокуратурата поиска от Върховния касационен съд (ВКС) да отмени оправдателната присъда.
Склонните към хазарт коментатори на Цветановите дела отсега са готови да заложат на оправдателни присъди и в тези два процеса. Според тях идващата есен ще бъде гореща за Цветан Цветанов, но по-скоро заради местните избори. А откъм храма на Темида към бившия вътрешен министър обаче полъхва успокоителната свежест на очаквана "безпристрастност".