Легионерите ни в Русия са милионери

Ивелин Попов

Финансовата криза в елитните клубове удари здраво по джоба на футболистите в "А" група. За разлика от предишни години, чужденците вече не се посрещат с торба пари, българите си броят стотачките, а за да вземеш повече от 5000 лв. месечно, трябва да си поне класа над съотборниците си. Изключението е "Лудогорец", където се плаща по европейски, но и изискванията са много високи. На другия полюс е ръководството на "Левски", което бе готово да гони национали, тъй като с новия си орязан бюджет не може да покрие финансовите им претенции. И ако българите в "А" група вече не карат "Бентли"-та, а правят сметка как да платят наемите и режийните си, нашенците, играещи зад граница, печелят доста добре. Някои от тях заделят за пенсия, която при футболистите идва скоропостижно.

Безспорен лидер по приходи сред "легионерите" ни до неотдавна бе Димитър Бербатов. Голмайсторът на националния отбор за всички времена вземаше по 290 000 евро месечно, а след данъците му оставаха четвърт милион. Собственикът на тима от Княжеството Монако Дмитрий Риболовлев обаче се отказа от мегаломанските си планове, след като загуби половината си състояние (над 3 млрд. евро)  при развода си. Освен това финансовият феърплей на УЕФА и френското футболно законодателство ограничиха възможностите за "Монако" да се превърне в мегаклуб от ранга на "Пари Сен Жермен". Проектът започна бавно да се разпада и след продажбата на Хамес Родригес и Радамел Фалкао дойде ред "червено-белите" да се отърват от заплатата на Бербатов. Старши-треньорът Леонардо Жардим обясни, че тимът може да си позволи да плаща такова голямо възнаграждение само на футболист, който играе през цялото време и е ключов за отбора, а Бербатов доста се позаседя на резервната скамейка. Със сигурност бившият голаджия иска да подпише последен тлъст договор, преди да приключи с футбола. На този етап опция №1 изглежда американската Мейджър Лийг, която се превърна в пристан за европейски звезди, преминали зенита на кариерите си. Бербо бе забелязан на изложение за недвижими имоти в Маями и това според някои е сигурен знак, че той и семейството му ще потеглят за САЩ. Играчът мисли и за живота след футбола. След като вложи милиони в къща в Бояна, името му се спряга и за потенциален инвеститор в хотел и спортна база около Банско.

Доста добре си постла в Москва

и Ивелин Попов. След силните си игри в "Кубан" Попето облече екипа на руския гранд "Спартак", а московчани платиха за правата му около 6 млн. евро. Годишната заплата на юношата на "Левски" ще е 2.2 млн. евро на сезон, което прави към 40 000 евро на седмица. Според медиите заплатата на българския нападател е сред най-високите в Русия и дори е еднаква с тази на бразилската звезда на "Зенит" Дани. Да припомним, че в началото на сезона руските клубове драстично намалиха заплатите на чужденците си, като ги преизчислиха спрямо курса на девалвиралата рубла. За Попов обаче явно такъв проблем не съществува.

Никога не е имал проблем с доходите и Благой Георгиев, който вероятно е българинът, изкарал най-много пари от руското първенство. Още като футболист на "Терек" (Грозни) скандалният играч заработваше между 650 000 и 900 000 долара на сезон, плюс по 20 000 премия за победа, а като "играч на мача" отнесе вкъщи няколко джипа "Тойота Лендкруизър" и "Хамър" от президента на клуба и на Чечня Рамзан Кадиров. След трансфера в "българския" "Амкар" заплатата му остана закована на 1 млн. долара, а сега в "Рубин" (Казан) взема 65 000 от американската валута месечно. Но, за разлика от Бербатов, Георгиев харчи с доста широки пръсти за имения, лукс, скъпи коли, нощни клубове, ваканции, купони и тежки подаръци за многобройните си нежни половинки. Майката на двете му деца Христина получи семейната триетажна къща в Горна Баня, "Ауди S8", джип "Порше Кайен" и 7000 лв. месечна издръжка. Ако бившият славист продължава да живее в същия дух, той ще бъде сериозен кандидат да се присъедини към списъка на фалиралите спортисти.

Последният от голямата тройка, къпеща се в руските милиони, е Георги Миланов, който за петгодишния си договор с ЦСКА (Москва) има гарантирани около 5 млн. долара без бонуси и премии. Захари Сираков, Георги Пеев и Станислав Манолев също играят в местната Висша лига. Но първият спира с футбола, за Пеев това е последният сезон в "Амкар", а Манолев не е сред най-добре платените в "Кубан".

Заплатите в Западна Европа са несъизмерими с тези в Русия, но все пак няколко национални футболисти могат да се похвалят с много прилични доходи. На първо място в списъка е Ивайло Чочев, който със силните си изяви в "Палермо" си

заслужи нов 5-годишен контракт

Бившият играч на ЦСКА получаваше по 200 000 евро на сезон, но след като отбеляза три гола и направи няколко асистенции за "розово-черните", преподписа при значително подобрени финансови условия и заплатата му вече гони милион. По 420 000 евро на сезон взима Иван Иванов в "Базел", а ако железният бранител възвърне формата отпреди серията контузии, със сигурност ще хване повишение или ще си уреди трансфер в по-голям клуб.

Колонията ни в Германия също не може да се оплаче от липса на пари. Тодор Неделев, който само допреди месец бе смятан за най-голямото трансферно разочарование в историята на "Майнц", изкарва към половин милион годишно. Ексзвездата на "Ботев" (Пловдив) бе нарочен за гонене, но показва върхова форма в предсезонната подготовка и вероятно ще изиграе поне още сезон в Бундеслигата. Голаджията Илиян Мицански се разписва срещу 300 000 евро в "Карлсруе", но "сините" искат да се разделят с него, тъй като вече не могат да му плащат същата сума.

На кантар е и друг български голмайстор –  Андрей Гълъбинов, който последователно напусна италианските "Авелино" и "Ливорно" по финансови причини. "Той поиска от нас 10 пъти по-голяма зап­лата от това, което може да си поз­волим", коментира президен­тът на "Авелино" Вал­тер Таконе. Към 26-годишния фут­болист има интерес от страна на "Каляри", "Генк", "Пес­кара", "Бари" и "Фрозиноне". Изглежда че само първите два клуба могат да задоволят претенциите на Гълъбинов, които са основателни, тъй като българинът е машина за голове.

И футболистите ни, избрали "да останат" на Балканите, припечелват доста повече, отколкото у нас. Най-добре се е уредил националният вратар Николай Михайлов, който взема 400 000 евро от турския "Мерсин". Най-малкият член на фамилията Михайлови също е горещ почитател на лукса и скъпите коли. Още докато играеше за младежкия национален тим, той шокира съотборниците си, появявайки се на лагер сбор с червено "Ферари F430" за 200 000 евро. Впоследствие

стражът на "трикольорите" си купи къща в Бояна

за 400 000 евро и частен хеликоптер, така че и той не може да мине за голям спестовник. Сега от Михайлов се интересуват "Аякс" и "Еспаньол" и ако вратарят направи трансфер в един от двата тима, със сигурност ще увеличи банковите си авоари.

Смятаният от мнозина за приключил с големия футбол Валери Божинов успя да хване последния влак. Баджанакът на Михайлов подписа със сръбския гранд "Партизан", който му предложи по 20 000 евро на месец. Голяма част от заплатата на Божинов обаче отива за издръжката на децата му Валери-младши и Никол, а футболистът превежда и по 3000 лв. за новия си "Мерцедес Бенц S63 AMG", който е купен на лизинг. Божинов започна с гол и асистенция кариерата си при "гробарите" и засега оправдава надеждите им.

Невероятно, но факт… Български национал пренебрегна "Левски" заради албански клуб. На "Герена" побесняха, след като уж договореният нов голмайстор Венцислав Христов премина в "Шкендербеу", където му предложиха по 10 000 евро на месец. "Сините" му даваха с 3 000 по-малко и донякъде логично изпиха една студена вода. Друг нападател от "А" група – Мирослав Манолов, пък намери пристан в смятания за непретенциозен "Търгу Муреш" и само за няколко месеца триумфира с Купата и Суперкупата на Румъния. Там ексголаджията на "Черно море" печели по 8000 евро месечно, които малко клубове у нас могат да извадят.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст