Дългоочакваното от адвокатите увеличение на възнагражденията, изплащани по реда на Закона за правната помощ, е на път да се осъществи. Правосъдното министерство удържа обещанието си да предложи промени в Наредбата за заплащането на правната помощ, която бяха публикували тази седмица за обществено обсъждане. Скокът не е голям, но с оглед на възможностите на бюджета е приемлив. Максималните размери на хонорарите се увеличава с 10 до 200 лв. за различните видове дела и правни услуги. Ще се прави индивидуална преценка на количеството и качеството на положения труд съобразно утвърдени единни критерии и стандарти и според фактическата, правна сложност и продължителност на делото.
Най-голямо е увеличението (до 1200 лв.) за защита по дела за престъпления от общ характер, за които се предвижда доживотен затвор.
За представителство по административни дела максималното заплащане се увеличава от 200 на 240 лв., а по гражданските с определен материален интерес – от 300 на 360 лева.
По дела за делба всяка фаза от производството ще се възнаграждава с до 180 лева. Предвид оплакванията на вписани в регистъра на правната помощ адвокати, че се случва да хвърлят много труд по дела, след което клиентът им си наема защитник по договор, таванът на възнаграждението за проучване на дело, по което назначеният адвокат не участва и като процесуален представител, нараства от 50 на 150 лева.
За пръв път се въвежда изрично 30 лв. хонорар за безплатен правен съвет по Националния телефон за първична правна помощ (0700 18 250). Предвидена е и специална защита за служебния защитник, когато той предоставя правна помощ по дело, продължило повече от една година и при реално участие в повече от три съдебни заседания от неговото назначаване. Освен,че се въвежда правилото за неговата несменяемост, възнаграждението му може да бъде увеличено с до 50 на сто от максимално предвидения размер. С цел синхронизация с разпоредбите на Гражданския процесуален кодекс се регламентира редът за заплащане на назначаваните от съда особени представители, чиито възнаграждения се изплащат от бюджета му. За пръв път се въвежда предоставяне на правна помощ по някои специфични спорове и специално уредени производства, регламентирани с актове на европейското право, за които в Наредбата за заплащане на правната помощ липсва регламентация.
За предстоящото приключване на проекта за промени в наредбата стана дума и на кръгла маса, проведена миналия месец и организирана от Софийския адвокатски съвет. Изказано беше за пореден път недоволство от големите разлики в долните прагове на заплащането на адвокатския труд в тарифата към Закона за адвокатурата и наредбата по Закона за правната помощ. А именно по наредбата се определят хонорарите за правна помощ по наказателни дела, които са големият процент от тези случаи. Националното бюро за правна помощ съобщи тогава, че е внесло в правосъдното министерство проект за изменение на наредбата, като ще се стремят и към въвеждане на твърди единни правила за разпределение на служебните защити.
Другият голям проблем с правната помощ за социално слаби е неправомерното й предоставяне на лица, които имат средства за договорен адвокат. Адвокати настояха дори да бъде закрит телефонът за правни консултации, въведен със средства от Норвежкия финансов механизъм, тъй като не може да бъдат идентифицирани ползвателите на тази услуга. Обявени бяха и имената на трима човека, които оформят челната тройка по ползване на платена от държавата правна помощ, водейки стотици дела, без да отговарят на критериите за нейното предоставяне.