Десет златни правила при интервю за работа

клм

Езикът на тялото говори повече, отколкото ни се иска. В разговора с интервюиращия е важно не само това, което казвате, но и това, което правите. От тези невербални сигнали до голяма степен зависи дали ще успеете да завоювате благоразположението на събеседника си.

Естественото поведение е залог за успех. Стремежът да се покажем в най-добра светлина предполага известно позьорство. Все пак се старайте да сте максимално естествени и не се опитвайте да туширате онези качества на характера си, които ви определят като личност. Например, ако сте интровертен тип, не бива да се държите прекалено общително, а ако сте екстроверт, не се изразявайте неестествено сдържано.

Първото впечатление решава всичко. Изправената стойка е важна, но в случая военната формула "главата и гърдите – изправени, коремът – прибран" е приложима в много по-смекчен вариант. Не се престаравайте, но помнете, че изправената осанка помага да направите добро впечатление в първите минути на запознанството.

Увереният човек седи удобно. Онзи, който седи на крайчето на стола, излъчва  несигурност. Не се притеснявайте да се настаните удобно върху цялата седалка. Дръжте гърба си изправен, а ръцете – на масата пред себе си.

Демонстрирайте съгласие и интерес.  Не си струва да седите изпънат като струна. Това прави тягостно впечатление. От време на време променяйте позата си. Ако имате няколко събеседници, винаги се обръщайте към онзи, който говори, показвайки, че го слушате внимателно и с уважение.

Жестовете трябва да са премерени. Те може да подчертаят това, което казвате, и да отделят най-важните теми в разговора. Но не бива да прекалявате с жестикулирането. Не се препоръчва силното размахване на ръцете, соченето с пръст на събеседника, както и кръстосването на ръцете пред гърдите. Това обикновено отблъсква.

Избавете се от паразитните жестове. Най-вече от онези, които подсказват неувереност – например почесването по тила или носа или докосването на ухото.

Не бъдете с каменно лице. Понякога мимиката на човека говори за него повече от думите му. Дори да разказвате много интересни неща, неподвижното ви лице ще развали впечатлението и ще накара събеседника ви да мисли, че сте научили наизуст всичко, което говорите. И още нещо – живото изражение  на лицето е важно и когато слушате. Не забравяйте да показвате на събеседника си, че темата на разговора ви е интересна.

Гледайте събеседника си в очите. Така демонстрирате своята откритост и интерес към разговора, както и увереност в собствените си сили. Ако по време на беседата гледате встрани или надолу, съзерцавайки ръцете си върху масата, това може да се изтълкува като липса на интерес и внимание.

Усмихвайте се искрено. Запазването на вежливото изражение на лицето е от голямо значение. Понякога вежливостта обаче се бърка с широка дежурна усмивка. Тя е неестествена и може да предизвика обратен ефект, докато искрената, топла усмивка създава непринудена атмосфера и добро впечатление .

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст