Катаджиите се връщат в засада по храстите от тази седмица, стана ясно от заповед на вътрешния министър Румяна Бъчварова. Според нея екипите на "Пътна полиция" си връщат правото да спират нарушители по пътищата, без това да се записва от камерите на КАТ. Това изискване беше въведено от бившия шеф на МВР Веселин Вучков в началото на годината.
Заповедта на Бъчварова отменя тази на Вучков, но не напълно. Според експерти от КАТ пътните полицаи ще спират автомобили, но само при явни нарушения, които създават опасност за участниците в движението. Това са и най-честите нарушения по пътищата – отнемане на предимство на пешеходец, преминаване на червен светофар, навлизане в лентата за насрещно движение. Когато не са засечени подобни нарушения, полицаите могат да спират коли само ако това е заснето от камерите. Патрулът задължително трябва да е обозначен със стикер, че има система за заснемане и за аудиозапис. КАТ разполага със 120 полицейски автомобили, оборудвани със системи за видео- и аудиозапис. В заповедта е посочено, че разполагането на мобилни камери за измерване на скоростта трябва да бъде обозначено със знак, който ще бъде разположен на около 200 м преди снимащото устройство.
Контролът ще се осъществява по метода "широкообхватен контрол", тоест за всичко. За столицата такъв контрол се предвижда през дните от 3 до 9 август по големите булеварди, в подстъпите към автомагистралите "Тракия" и "Люлин", по околовръстно шосе в двете му тангенти, по "Симеоновско шосе". Предвижда се и контрол през нощните часове по булевардите в "Младост", Люлин", бул. "Стамболийски", "Тодор Александров", "Сливница", Петте кюшета", "Ломско шосе", от бул. "Пушкин" до разклона за с. Лозен на околовръстно шосе, по бул. "Рожен" и бул. "Черни връх". Проверките ще продължат и през следващия месец, обявиха от "Пътна полиция".
Проверките на КАТ, които обаче няма да се заснемат, предизвикаха коментари, че така ще се възстанови старата практика на подкупите. От МВР успокоиха, че са взели мерки и са натоварили дирекция "Инспекторат" да работи приоритетно със сигнали на граждани за рушветчийство по пътя. Освен това до края на годината пътна полиция ще монтира на всичките си автомобили камери, обеща вътрешният министър Бъчварова.
С камерите МВР иска да гръмне с един куршум два заека – хем да намали бройката на жертвите по пътищата, хем в същото време да спре вземане-даване на подкупи. Досега обаче превантивната роля на камерите не оправдава очакванията. Вече повече от месец полицията безуспешно издирва извършителя на убийството на 16-годишния Георги, станало посред бял ден в Борисовата градина. МВР провери записите на всички камери в района – частни, общински и на МВР, но засега резултатът е отрицателен. От убиеца няма ни вест ни кост, а МВР се принуди да разпространи замазани снимки, правени от видеокамери в района, с молба, ако някой разпознае тичащия младеж на тях, да се обади в полицията. Анализирани бяха записи от видеонаблюдението до мястото на инцидента, записи от камери на частни имоти наоколо, както и на камери от метростанцията при стадион "Васил Левски". Разследващите случая обаче са безпомощни пред неясните изображения.
Причината за липсата на резултат от това разследване е очевидната невъзможност да бъде разпознат заснетият младеж. А това се дължи на лошото качество на записите на видеокамерите, включително и тези на полицията. Този проблем беше формулиран още от бившия главен секретар на МВР Светлозар Лазаров по време на скандала около мистериозното изчезване на някогашния шеф на ДАНС Петко Сертов миналата година. Лазаров поясни, че МВР не разполага с категорични данни за маршрута на Сертов, тъй като камерите по граничен пункт "Кулата" са с лоша резолюция и записите не стават за нищо.
И така ще продължи – по простата причина, че добрата техника струва пари, а нито МВР, нито повечето български общини разполагат с богати бюджети. Бившият МВР шеф Вучков още през есента на миналата година обяви, че има благородното намерение да опаше България с камери и така да се справи с битовата престъпност. Между другото това беше мечтата и на предишното ръководство на министерството от времето на модела "Бисеров-Йовчев". Вучков планираше среща с ръководството на Сдружението на общините, на която да се очертаят проблемите и да се утвърди еднотипен подход в изграждането на системите за видеонаблюдение. Камерите задължително трябва да бъдат унифицирани за цялата страна, същото се отнася и до подсистемите за поддръжката им, включващи единен софтуер.
В края на 2014 г. Вучков оптимистично заяви, че този подход може да набере сила през 2015 година. Надеждите му обаче бяха попарени, при това за повечето от идеите му и по тази причина той си тръгна от МВР. Вучков обаче със сигурност ще помни дълго думите на премиера Бойко Борисов на едно от миналогодишните заседания: "Парите за камерите намериха ли се? Не искам отговор "не". И тъй като не приема "не" за отговор, някакви пари се намериха. Но разследването на случая от Борисовата градина, който напомнихме, красноречиво говори, че в случая премиерът е сложил каруцата пред коня. Да не говорим, че на същото заседание Вучков изрази силно притеснение, че в края на 2013 г. консорциум от две фирми изпратил писмо в МВР, че те вече притежават патент за софтуера на видеонаблюдението в град София. А това означава, че на тях трябва да им се плаща от бюджета на МВР без обявяване на обществени поръчки.
Но всякакви непредвидени плащания за МВР са фатални за строго определения му бюджет, достатъчен само за изплащането на заплати на служителите му. Мизерията в министерството е очевидна и неслучайно министър Бъчварова досега често поплакваше на премиерското рамо за някой и друг лев допълнително. Но откакто Борисов отсече, че искането на повече пари трябва да върви заедно с оставката на съответния министър, Бъчварова спря да се моли за допълнителни средства.
И кесията на МВР, и общинските портфейли са празни. Ето защо намеренията на министерството да стовари тежестта на видеонаблюдението върху общините няма да се реализират. И МВР ще трябва да се задоволи с недъгавата резолюция на евтините камери. А случаят с убийството в Борисовата градина – а едва ли и само той, ще остане в графата "неразкрит".