Фондове под надзор

Офшорна зонапари

Договорните фондове продължават да печелят и през тази година въпреки срива на лихвите по депозитите. Спестовността на българите подклажда ентусиазма им за инвестиции, а заради нестабилната икономическа ситуация в страната тази алтернатива остава на първо място в избора и на домакинствата, и на фирмите. Така че не е случайно, че банковата статистика отново отчита нарастване на сумите по влоговете през юли.

Напоследък депозитът е малко рисково начинание. Фондът за гарантиране на влоговете е празен, докато влагането на средства и в други финансови инструменти покрива частично риска. А то може да донесе и печалба. С изключение на "Тренд фонд Паричен пазар" (доскоро "КТБ фонд Паричен пазар"), колективните схеми от типа "Паричен пазар" осигуриха сравнително добра доходност през осемте месеца на 2015-а. Старанието им естествено привлече и повече клиенти, и повече инвестиции. Тези договорни фондове внасят спокойствие сред населението, тъй като обединяват предимствата на различните нискорискови финансови инструменти – депозити, репо сделки, ценни книжа и инструменти на паричния пазар, търгувани в България и в чужбина. И въпреки по-ниската им доходност схемите от този тип дават възможност (поне) за запазване на спестяванията, което е важно за повечето хора.

През изминалите осем месеца вложените в тях парични средства имат стабилен растеж спрямо края на миналата година, показва проучване на в. "БАНКЕРЪ". Доверието във фонд мениджърите и явно добрите условия за ползване на техните финансови инструменти са привлекли вниманието на повече инвеститори. Освен вноските от новите клиенти паричните средства при тях се увеличават и от натрупаната през периода лихва от вложенията при повечето фондове. Така че в портфейлите на шестте фонда се "топли" сумата от 70.021 млн. лв., която е набъбнала със 7.07% спрямо декември миналата година.

"Конкорд Фонд-6 Паричен пазар" е дал най-висока печалба на притежателите на негови дялове. Нискорисковата схема е организирана от управляващото дружество "Конкорд асет мениджмънт" АД и е едно от най-старите на пазара (от 2008 г.). Договорният фонд, който е ориентиран към инвестиции единствено в банкови влогове и в инструменти на паричен пазар, отчете доходност от 1.21 процента. Загубата, която е натрупана през последните дванайсет месеца, обаче е свила стойността на активите му в средата на август.

Други четири фонда също са вложили добре парите на своите клиенти, макар че са спечелили доста по-малко. Сред тях можем да отбележим "Инвест фонд Паричен пазар", който има доходност от 0.20 на сто. Той е част от портфейла на управляващото дружество "Инвест фонд мениджмънт", в което акционери са: Николай Майстер, Мирослав Севлиевски, Цанко Коловски и други. Вложенията на схемата са в инструменти на паричния пазар, в дългови ценни книжа и влогове в кредитни институции. Част от приходите й (в по-малка степен) идват от капиталови печалби от продажби на инструменти на паричния пазар и от прехвърляеми ценни книжа.

Съвсем отблизо го следват двата фонда, организирани от "ДСК Управление на активи". Най-богатият сред този тип схеми остава "ДСК фонд Паричен пазар в лева". Организиран от банката с най-широката у нас клонова мрежа, той е привлякъл и най-много парични средства. Вложенията в ликвидни финансови активи – банкови депозити и други инструменти на паричния пазар, са осигурили на клиентите му от началото на годината доходност от 0.12 на сто. А с управляваните 42.673 млн. лв. схемата владее 60.94% от пазара на тези взаимни фондове.

На другия край на стълбицата попада "Тренд фонд Паричен пазар", който поднесе нов горчив хап на клиентите си – загуба от 1.24%, а заедно с това и спад в размера на управляваните активи. Това е познатият ни фонд на управляващото дружество "КТБ асет мениджмънт" АД, което промени през юли наименованието си на "Тренд асет мениджмънт" АД.

С малки изключения банките продължават да влошават условията по срочните депозити и през юли. Въпреки това може да се очаква, че и в следващите месеци фондовете от типа "Паричен пазар" са с добра основа и за бъдещ растеж – и на активите, и на доходността си. Все пак акумулирането на по-голяма сума в тях дава възможност за постигане на по-висока доходност при инвестирането й, която пък след това се разпределя между клиентите.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст