Договорните фондове продължават да печелят и през тази година въпреки срива на лихвите по депозитите. Спестовността на българите подклажда ентусиазма им за инвестиции, а заради нестабилната икономическа ситуация в страната тази алтернатива остава на първо място в избора и на домакинствата, и на фирмите. Така че не е случайно, че банковата статистика отново отчита нарастване на сумите по влоговете през юли.
Напоследък депозитът е малко рисково начинание. Фондът за гарантиране на влоговете е празен, докато влагането на средства и в други финансови инструменти покрива частично риска. А то може да донесе и печалба. С изключение на "Тренд фонд Паричен пазар" (доскоро "КТБ фонд Паричен пазар"), колективните схеми от типа "Паричен пазар" осигуриха сравнително добра доходност през осемте месеца на 2015-а. Старанието им естествено привлече и повече клиенти, и повече инвестиции. Тези договорни фондове внасят спокойствие сред населението, тъй като обединяват предимствата на различните нискорискови финансови инструменти – депозити, репо сделки, ценни книжа и инструменти на паричния пазар, търгувани в България и в чужбина. И въпреки по-ниската им доходност схемите от този тип дават възможност (поне) за запазване на спестяванията, което е важно за повечето хора.
През изминалите осем месеца вложените в тях парични средства имат стабилен растеж спрямо края на миналата година, показва проучване на в. "БАНКЕРЪ". Доверието във фонд мениджърите и явно добрите условия за ползване на техните финансови инструменти са привлекли вниманието на повече инвеститори. Освен вноските от новите клиенти паричните средства при тях се увеличават и от натрупаната през периода лихва от вложенията при повечето фондове. Така че в портфейлите на шестте фонда се "топли" сумата от 70.021 млн. лв., която е набъбнала със 7.07% спрямо декември миналата година.
"Конкорд Фонд-6 Паричен пазар" е дал най-висока печалба на притежателите на негови дялове. Нискорисковата схема е организирана от управляващото дружество "Конкорд асет мениджмънт" АД и е едно от най-старите на пазара (от 2008 г.). Договорният фонд, който е ориентиран към инвестиции единствено в банкови влогове и в инструменти на паричен пазар, отчете доходност от 1.21 процента. Загубата, която е натрупана през последните дванайсет месеца, обаче е свила стойността на активите му в средата на август.
Други четири фонда също са вложили добре парите на своите клиенти, макар че са спечелили доста по-малко. Сред тях можем да отбележим "Инвест фонд Паричен пазар", който има доходност от 0.20 на сто. Той е част от портфейла на управляващото дружество "Инвест фонд мениджмънт", в което акционери са: Николай Майстер, Мирослав Севлиевски, Цанко Коловски и други. Вложенията на схемата са в инструменти на паричния пазар, в дългови ценни книжа и влогове в кредитни институции. Част от приходите й (в по-малка степен) идват от капиталови печалби от продажби на инструменти на паричния пазар и от прехвърляеми ценни книжа.
Съвсем отблизо го следват двата фонда, организирани от "ДСК Управление на активи". Най-богатият сред този тип схеми остава "ДСК фонд Паричен пазар в лева". Организиран от банката с най-широката у нас клонова мрежа, той е привлякъл и най-много парични средства. Вложенията в ликвидни финансови активи – банкови депозити и други инструменти на паричния пазар, са осигурили на клиентите му от началото на годината доходност от 0.12 на сто. А с управляваните 42.673 млн. лв. схемата владее 60.94% от пазара на тези взаимни фондове.
На другия край на стълбицата попада "Тренд фонд Паричен пазар", който поднесе нов горчив хап на клиентите си – загуба от 1.24%, а заедно с това и спад в размера на управляваните активи. Това е познатият ни фонд на управляващото дружество "КТБ асет мениджмънт" АД, което промени през юли наименованието си на "Тренд асет мениджмънт" АД.
С малки изключения банките продължават да влошават условията по срочните депозити и през юли. Въпреки това може да се очаква, че и в следващите месеци фондовете от типа "Паричен пазар" са с добра основа и за бъдещ растеж – и на активите, и на доходността си. Все пак акумулирането на по-голяма сума в тях дава възможност за постигане на по-висока доходност при инвестирането й, която пък след това се разпределя между клиентите.