Банковата гордост на Германия "Дойче Банк" отчете неочаквана загуба в размер на близо 6.2 млрд. евро преди облагането с данъци през третото тримесечие. Отрицателният финансов резултат принуди един от главните изпълнителни директори на групата – Джон Крайън, да предупреди, че акционерите й може и да не получат дивиденти за 2015-а (което би се случило за първи път за последните 60 години), а премиите на служителите ще бъдат орязани. "Принос" за загубата имат преоценките на активи, капиталовите редукции и огромните разходи за съдебни дела.
Крайън пое поста на един от главните изпълнителни директори на "Дойче Банк" през юли 2015-а с обещанието да намали драстично разходите. Британецът ускори плановете си да продаде активи и да закрие банковата дейност в ред държави и подготвя съкращението на около 23 хил. работни места (около една четвърт от банковия персонал).
Загубата на германския банков лидер е поредният удар срещу корпоративна Германия след шумния скандал с "Фолксваген". Цените на акциите на "Дойче Банк" са паднали с над 20% през последните шест месеца и пазарната й оценка, според последните котировки на акциите й, е около 40 млрд. щ. долара.
Финансовият удар срещу "Дойче Банк" разтревожи сериозно не само служителите и акционерите й, но и организаторите на ежегодния Панаир на изкуствата "Фрийз" в лондонския "Рийджънтс парк", който ще се проведе през следващата седмица. Просто защото германският кредитор е основен спонсор на екстравагантния форум на модерното изкуство. Изданието "Сити инсайдър", което следи всички регионални събития и новини, научило, че спонсорството на "Дойче Банк" е "здраво като скала". Очевидно страничните дейности на германския кредитор в областта на колекционерството и на изкуствата са "добре защитени". И "Дойче Банк" следва пътя на швейцарския си конкурент "Ю Би Ес", който не се отказа да спонсорира "Фрийз" дори когато преди няколко години имаше ликвидни проблеми, които бяха решени с държавни пари. Акционерите пък със сигурност ще се гордеят, че банките им държат на правилните приоритети.