Рим погва рейтинговите величия

рейтингови агенции

Италианската прокуратура се подготвя да отвори старите рани от дълговите трусове в еврозоната, като атакува по съдебен ред понижението на държавния рейтинг на страната по време на кризата до равнището на оценката на Казахстан. Петима служители на "Стандард енд Пуърс" и един на "Фитч рейтингс" са обвинени, че са нанесли необосновани поражения на италианската икономика, когато са участвали при оформянето на решенията на агенциите за кредитния рейтинг на Италия през 2011-а и 2012-а. Казусът е още едно допълнение към съдебните процеси по целия свят, възбудени срещу най-големите рейтингови компании заради  "приноса" им към финансовата криза. Онова, което прави уникален италианският случай (който ще се разглежда в южния град Трани), е, че редом с агенциите са обвинени и конкретни техни служители, въпреки че някои от тях вече са напуснали работодателите си и в момента работят на други места.

Италианците обаче са скептични за успеха на делото. Миналата година националният държавен одитор направо се присмя на идеята на прокуратурата да поиска над 200 млрд. евро обезщетение, задето "Стандард енд Пуърс" не е взела предвид италианската история, изкуство и природни дадености, когато е намалила драстично кредитната оценка на страната. След 2012-а италианският кредитен рейтинг все пада – заради слабия икономически растеж и високия публичен дълг. "Фитч рейтингс" го понижи до "ВВВ+" на 8 март 2013-а, а няколко месеца по-късно (на 9 юли) "Стандард енд Пуърс" го свали до "ВВВ" (най-ниската степен на инвестиционната скала).

В края на септември съдиите от Трани не одобриха искането на защитата на обвиняемите да прехвърлят делото в Рим или в Милано. "Стандард енд Пуърс" и "Фитч" пък отхвърлят обвиненията с мотив, че казусът е базиран на неразбиране на ролята им, която е "да подкрепят прозрачността и ликвидността на пазарите, като предлагат независимо мнение за кредитната надеждност, основана на собствените им публични и прозрачни методологии". Агенциите добавят, че стоят твърдо зад оценките си за Италия преди и по време на кризата в еврозоната. 

Финансовата криза възбуди широк дебат за ролята на рейтинговите компании, но бизнесът им като цяло остана непроменен. Емитентите на книжа продължават да си плащат, за да бъдат оценени, приходите на рейтинговите агенции растат и все още трима играчи доминират на световния пазар – "Стандард енд Пуърс", "Муудис инвестърс сървис" и "Фитч рейтингс". И макар че множество дела, свързани с финансовата криза, бяха възбудени срещу рейтинговите агенции, повечето впоследствие бяха оттеглени или отхвърлени от съда.

Имаше обаче и осъдителни присъди, основно – заради необосновано високи оценки. Например съдът в Австралия реши през 2012-а, че "Стандард енд Пуърс" е подвела инвеститорите, като е оценила с "А" сложни финансови производни инструменти, чиято пазарна стойност впоследствие се е стопила. В началото на 2015-а пък агенцията е платила 1.4 млрд. щ. долара, за да уреди извън съда обвиненията на щатското министерство на правосъдието, че е дала рейтинг "ААА" на структурни финансови продукти от щатски ипотеки въпреки растящите рискове за американския жилищен пазар. В съда са били представени документи, в които служител на "Стандард енд Пуърс" се шегувал, че въпросните емисии ще получат оценки дори ако "са структурирани от крави".

Според "алтернативното" седмично издание от Сиатъл The Stranger щатските рейтингови агенции "Стандард енд Пуърс" и "Муудис" са спечелили изборите в Португалия на 6 октомври, защото са повишили предизборно кредитната оценка на страната, след като са видели от предизборната кампания, че водещите кандидати от ляво и от дясно не предлагат промени на провежданата фискална политика, която облагодетелства кредиторите и бърка в джобовете на хората. Така, съвсем резонно, те са помогнали на управляващата десноцентристка коалиция на премиера Пасос Коельо да получи нов мандат. Докато Ирландия през миналия месец не е получила по-висок рейтинг от "Муудис" заради опасенията, че гражданите на страната са по-склонни да изберат партия, която ще провежда фискална политика "в полза на населението" (респ. срещу кредиторите).

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Уместно ли е предложението на финансовия министър Людмила Петкова да се облагат „свръхпечалбите“ на банките?

Подкаст