България се нуждае от поне 5% ръст на БВП

Вицепремиерът Томислав Дончев по време на четвъртия форум за икономическото бъдеще и развитието на Югоизточна Европа

"В последно време толкова много обсъждаме формулите за растеж, че понякога не ни оставя време да ги приложим. България очаква ръст от 2.5% или 3% на Брутния си вътрешен продукт (БВП), което би било добре за една развита държава членка на ЕС, но темповете, от които се нуждае страна като България са двукратно по-големи". Това заяви вицепремиерът Томислав Дончев по време на четвъртия форум за икономическо бъдеще и развитие на Югоизточна Европа, организиран от издание "Икономист”. 

Дончев изтъкна, че на глава от населението БВП у нас е 50% от средния за ЕС, което означава, че страната ни са й необходими по-високи темпове на икономическо развитие. Той припомни, че понякога политиците говорят как да се прави бизнес, а предприемачите съветват какви политически решения да се взимат.

Вицепремиерът изтъкна, че според статистиката до преди няколко години Европа не е живяла в по-добри времена. Ироничното в случая обаче е, че сякаш трябва да свикваме, че ще живеем в перманентни кризи, допълни той и даде за пример, че едно намаляване на търсенето на техника за машиностроене в Германия би нанесло огромни щети на икономиките в ЕС, включително и в България. Дончев напомни, че борейки се и с поредната криза, каквато е бежанската, в ЕС всяка страна опитвала да се справи сама със случващото се. "Фокусът се измества от търсенето на общо европейско решение към броенето коя държава колко бежанци да приеме, което е много далеч от принципното решение", изтъкна Дончев.

Той отбеляза, че от вчера са започнали разговорите по бюджета за догодина, а някои политически формации са изтъкнали само един или два приоритета като иновации или инфраструктура. Лично той можел да посочи поне 30 подобни за подобряването инвестиционния климат у нас. 

Именно затова били необходими промени в образователната, здравната, административната сфера. Битувало обаче мнението, че ако сега се направят реформите в следващите 50 години няма да се "пипат" тези сектори, което било грешно усещане. 

Дончев посочи още, че европейските пари са важни за българската икономика. По думите му те са 10 процента от публичните разходи, но са 90 процента от парите, използвани за инвестиция. 

Той изрази надеждата, че след 10 години ЕС ще стане пакт, който взима по-бързо решеният, защото иначе това би застрашило неговото съществуване. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст