Корупцията у нас е намаляла

индекс на корупция

Индексът за възприемане на корупция на Transparency International, поставя България на 69-то място сред 175 страни по света през 2014 година. Организацията е създала карта на света, която позволява да се види как работят широкоразпространените сенчести сделки. От Transparency International посочват, че част от последиците на корупцията в публичния сектор са недобре оборудваните училища, фалшифицираните лекарства и избори, които са диктувани от парите.

"Бързо развиващите се икономики чиито правителства отказват да бъдат прозрачни и толерират корупцията, създават култура на безнаказаност, в която корупцията процъфтява", обяснява председателят на Transparency International Хосе Угаз.

Резултатът на България според изготвената класация е 43 точки, което ни нарежда на 69 позиция. Важно е да се отбележи обаче, че в предишните две издания на ранга, ние сме били малко по-зле. И през 2012-а, и през 2013-а страната ни има по 41 точки, което означава, че корупцията е била с по-високи нива. Интересно е да се отбележи, че в последната класация сме на едно ниво с Гърция и Румъния. От съседните ни страни най-ниско се намира Сърбия – на 78 място, а най-добре е Македония – на 64-та позиция.

Най-корумпираните страни в света са Сомалия и Северна Корея, които имат сумарен от по 8 точки. В същото време отличници са Дания, Нова Зеландия, Финландия и Швеция. Разбира се сред тях няма нито една страна с идеален резултат – без никаква корупция. Техните точки са съответно 92, 91, 89 и 87. Четирите държави с много леки промени в резултата си пазят челните места още от 2012-а насам. Важно е да се отбележи, че според анализаторите Великобритания трябва да се намира в челната десетка, но всъщност страната е на 14-то място.

По-голяма част от изготвената карта е оцветена в червен цвят. Той показва отчетена висока степен на корупция. Показателят е знак, че в засегнатите страни липсват наказания за корупцията, което пък влияе на обществения сектор. Именно на базата на това как обществения сектор на дадена страна приема корупцията, се базира и класацията на Transparency International. Страните са подредени според броя точки, получен от отговорите. Всяко отрицателно мнение за корупцията носи определен брой точки, като общо могат да бъдат събрани 100 точки (0 точки – силно корумпирана и 100 точки – чисти от корупция).

Експертите отбелязват, че за направата на класирането е допринесло и разследването на сериозни корупционни скандали. Така например други страни, които са оцветени в червено на картата, са разширяващите се икономики на Бразилия, Русия, Индия, Китай, Мексико, Индонезия, Нигерия и Турция.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст