Комисията по финансов надзор (КФН) ще задължи фондовете за допълнително доброволно пенсионно осигуряване по професионални схеми и пенсионноосигурителните дружества, които управляват такива фондове, да поддържат международен идентификационен код. На заседание, проведено на 9 ноември, регулаторният орган е приел на първо четене проект на Закон за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване.
Служители на Националната агенция за приходите (НАП) ще могат да привикват граждани и собственици на фирми и да им искат пояснения за дейността им. В момента това става писмено. Правомощията ще бъдат разширени чрез промени в Данъчноосигурителния процесуален кодекс (ДОПК). Депутати и представители на счетоводни предприятия обаче предупредиха, че тези промени отварят вратата за безкрайни проверки. Според одобрените от парламента текстове НАП ще може да събира доказателства по нов ред – чрез получаване на пояснения на място в данъчната администрация. В момента данъчните могат да събират доказателства чрез изземване на вещи и документи, да изискват справки и писмени обяснения.
През последните години не се наблюдават съществени промени в размера на местните данъци и такси. Най-рядко се променят ставките по патентния данък за търговия на дребно, а най-често – таксата за битови отпадъци за нежилищни имоти на юридически лица. Такса смет е била намалявана повече (58 пъти), отколкото е била увеличавана (48 пъти) за периода 2013-2015 година.
Сериозният ръст на приходите от ДДС, от акцизи и осигуровки е причината за отчетения бюджетен излишък, който в края на август е 622 млн. лева. Общите приходи в хазната за първите осем месеца на годината са 21.49 млрд. лв., което е ръст с 11.8%, или с 2.275 млрд. лева. Той е резултат от нарастването на данъчните приходи с 1.431 млрд. лв. (9.5%), на неданъчните приходи със 122.3 млн. лв. (5.1%) и на парите от ЕС – със 722 млн. лв. (43.2%).
Най-голям принос за допълнителните приходи в хазната има ДДС. Постъпленията от този налог скачат с 541.7 млн. лв., или с 11.18 процента.
"Райфайзен Лизинг България" въвежда нова система за одобрение на лизингови сделки, благодарение на която клиентите ще получават решение за сделката в рамките на 10 минути още на място – в шоурума на доставчика или на дилъра на леки автомобили, съобщиха от компанията. Системата представлява уеббазирана платформа, която дава възможност на физическите лица, желаещи да закупят автомобил на лизинг, бързо и лесно да получат финансиране. Чрез нея се генерират оферти за лизинг и погасителен план, а клиентите могат да изчислят цялостните си разходи в зависимост от избрания план и застраховател.