Ако част от кешовите разплащания в Гърция се заменят с електронни, това ще намали сивия сектор и ще помогне в държавната хазна да влязат с 10-15 млрд. евро повече. Това коментира Никос Кабанопулус, който е генерален мениджър на "Виза” в Гърция, България и Кипър, по време на четвъртия форум за икономическото бъдеще и развитие на Югоизточна Европа, организиран от издание "Икономист”, проведен в София.
Той даде пример, че заради затворените банки в Гърция лятото, когато бе въведен лимит от тегленето на 60 евро на ден от банкоматите, хората са били принудени да купуват чрез своите дебитни и кредитни карти и чрез електронно банкиране, което рязко увеличило този тип плащания.
"Разплащанията ще се дигитализират и това ще включва използването на все повече мобилни технологии, а паричните единици вместо пластмаса и хартийки, ще се превърнат в нули и единици”, коментира Кабанопулус.
Той коментира, че през 2020 г. се очаква общият брой на "умните” устройства да достигне близо 20 милиарда. "Те ще станат повече от фиксираните телефони и не си даваме сметка до каква степен доминират нашия живот”, изтъкна шефът на Виза за България, Гърция и Кипър.
По думите му днес хората, притежаващи смартфони използват устройствата си по три часа на ден и поглеждат към екрана им по 15 хил. пъти на денонощие.
Кабанопулус изтъкна, че целта на Виза е да промени конвенционалния начин на плащане, като се гарантира сигурността при електронните плащания за потребителите.