За една година необслужваните кредити в Румъния са намалели почти наполовина. През 2014-а са били 22 процента, а през тази година благодарение на реформите, спаднаха до 14 процента. Това заяви бившият вицегуверньор на Централната банка в Румъния Кристиан Попа по време на четвъртия форум за икономическото бъдеще и развитие на Югоизточна Европа, организиран от издание "Икономист”, проведен в София.
Той отговори на въпрос как страната е постигнала тези резултати.
"Това не се случи просто ей така. Поработихме много сериозно. Голяма част от необслужваните кредити бяха отпуснати през икономическия бум и преди кризата. Но тогава доходите растяха, заплатите се повишаваха с 10-15 процента, печалбите също бяха добри. Хората гарантираха заемите си с ипотеки основно върху недвижимо имущество. В Букурещ например има имоти, които са по-скъпи от такива в Лондон, Амстердам, Виена и Южна Франция. Голяма част от необслужваните кредити бяха на банки от еврозоната, които нямаха желание да си признаят, че кредитите не се погасяват", обясни Попа.
По думите му тогава Министерството на финансите, Централната банка в Румъния и прокуратурата провели разговори по темата и се решило за неосблувани кредити да се обявят всички, които не се погасяват повече от 90 дни. Това обаче наложило въпросните кредити да се "провизират" и банките признали, че въпросните кредити наистина са необслужвани.
Попа изтъкна, че на пазара на труда както в Румъния, така и в страните от Източна и Западна Европа има два проблема. Единият е, свързан с миграцията в тези райони, а другият демографската криза и намаляващото население.
"Очакваме по-малко работници да навлизат на пазара на труда. Повечето страни не са въвели двустълбови или тристълбови пенсионни системи", коментира бившият вицегуверньор на румънската Централна банка. Той изрази очакванията си, че държавите от Източна Европа няма да навлязат в дългова спирала.