Финансовият министър Владислав Горанов смята да заложи догодина на образованието, но „ястребите“ в държавата искат повече пари за отбрана – в частност за военновъздушните сили на страната. Всяка от двете сфери се нуждае от поне 150 млн. лв., но такива пари едва ли ще бъдат заделени. Едва ли ще се стигне до нещо по-различно от това, което вече се е случвало през годините. Най-вероятно бюджет 2016 ще "разхвърля" по малко и в двете сфери. Но ръгането с лакти между нуждаещите се на този етап е повече от очевидно.
(За пътищата, които също са приоритет за догодина, не казваме нищо – докато Бойко Борисов е премиер, пари за тях винаги ще има.)
Две седмици преди да бъде официално огласена макрорамката на бюджет 2016, научихме, че догодина няма да има увеличаване на заплатите общо за бюджетния сектор. За възнагражденията на работещите в системата на образованието обаче ще бъде предвидено нарастване. Все още не се казва с какви суми ще бъдат зарадвани даскалите, но ухажването им вече започна – още до края на тази година ще им бъдат отпуснати 20 млн. лв. като бонуси. До голяма степен какво ще бъде заделено за даскалите догодина зависи от това какво ще правим с изтребителите. Те сега са четири, но ако не правим нищо с тях, скоро ще осъмнем с два.
„БАНКЕРЪ“ се добра до неофициална информация за исканията на Съюза на българските учители. Красимир Попов, заместник-председател на СБУ, беше любезен да ни сподели, че организацията иска 18% среден ръст на заплатите, което прави около 150 млн. лева. Толкова, колкото е минималното искане на военните летци за поддръжка на самолетите.
Реалното увеличение на учителското възнаграждение най-вероятно ще бъде около 10%, което значи към 80 млн. лв., научихме от източник във финансовото министерство. Това било в унисон с колективния трудов договор, сключен от съюза, синдикатите и правителството.
Колкото до ръста на средствата за отбрана, на 2 октомври тази година финансист № 1 Владислав Горанов заяви: „Имаме ангажименти към НАТО и военният бюджет ще бъде увеличен“. Той обаче не остави и капка надежда, като уточни: „Не съм сигурен, че ще решим казуса с изтребителите във варианта, който се представя като стратегия – да се осигурят над милиард лева за чисто нови изтребители.“ Тази сума била твърде голяма и трябвало да има задълбочен дебат в правителството за нея.
Горанов сам формулира дилемата с едно популистко-пацифистко изявление. „Ако попитаме хората дали трябва да се решат някои социални проблеми, или да се купят нови изтребители, не знам кой ще е правилният отговор", подвоуми се той. Горанов поясни, че сме в много напреднал етап за подписването на споразумение за ремонт на самолетите.
Президентът Росен Плевнелиев се намеси в спора и се опита да наклони везните в полза на оръжията. Държавният глава апелира към правителството и към Народното събрание при планирането и приемането на бюджет 2016 да бъде изпълнено решението на Консултативния съвет за национална сигурност да не се намалява бюджетът за отбраната като процент от БВП спрямо бюджет 2014 година. Което значи минимум 1.33 на сто от БВП да отиде за отбраната през 2016 година.
Натискът обаче е огромен. Седмица след главнокомандващия министърът на отбраната Николай Ненчев предположи (обосновано или необосновано предположение?), че бюджетът за отбрана за 2016 г. ще е със 150 млн. лв. по-голям. Но никой досега не е направил официално предположение на колко допълнителни пари могат да се надяват учителите.
Горанов пали резачката
Министерствата, които не са направили предвидените за тази година съкращения на разходите от 10%, ще бъдат санкционирани.
Няма да се иска още съкращаване на харчовете на ведомствата за персонал за 2016 г., но министърът настоява да се изпълни заложеното орязване от 10 на сто за тази година. За тези, които не успеят, ще има санкции, каза Горанов. "Няма да оставим хората без заплати, но това няма да се размине безнаказано на съответните административни ръководители, които не са направили нищо", закани се Горанов. Всъщност министерствата, които спазват заложените параметри в бюджета за тази година, са много малко. А в редица от тях разходите не само не намаляват, а растат.
Само социалното министерство, министерството на околната среда, ДАНС и Министерството на отбраната са изпълнили изискването на закона за бюджета. Като цяло обаче вместо да намаляват, разходите на ведомствата се увеличават. Излиза, че финансовият министър трябва да накаже себе си, защото и самият той не е спазил изискването на собственото си ведомство.
Министърът се закани, ако се наложи, да реформира системата на МВР и чрез бюджета. Горанов заяви, че няма да отпусне исканите от МВР нови 21 млн. лв. за изплащане на обезщетенията на пенсионираните полицаи, ако не се направи прекатегоризация на служителите на ведомството. "Няма да им дам. Аз съм поставил едно условие към колегите от МВР, което те упорито отказват да изпълнят, въпреки че е твърде логично. Аз продължавам да смятам, че тези, които могат да бъдат набити на улицата, примерно през уикенда, трябва да бъдат първа категория, тези, които стоят на бюра и не са изложени на такъв риск, трябва да бъдат трета категория", коментира Горанов.