Клинч за заплатите

Висшият съдебен съвет засега не дава никакви признаци, че ще се откаже от решението си да увеличи заплатите на магистратите с 12% от 1 ноември. Каним ви на диалог, за да потърсим заедно решение – това беше отговорът, с който ВСС "върна топката" към финансовия министър Владислав Горанов. С писмо отпреди седмица той предложи "да се преосмисли" това решение, тъй като държавата няма възможност да осигури исканите средства.

Да припомним, че на 17 септември ВСС взе решение да актуализира заплатите на съдиите, прокурорите и следователите, които не бяха променяни от три години, като за целта да използва резерви, натрупани във фонда за заплати. Парите от резервите обаче ще стигнат за двата месеца до края на годината. Проблемът е, че от 1 януари нататък осъвременяването на възнагражденията ще трябва да се покрива от новия бюджет на съдебната власт за 2016 г. – а това във всички случаи означава, че държавата трябва да отпусне още пари за съдебната власт.

Почти веднага стана ясно, че финансовият министър не е съгласен с решението на ВСС. Той изпрати остро писмо до съвета, с което намекна, че ако ВСС не преосмисли искането си, може да се стигне до промяна в закона и дори до отмяна на някои и други придобивки за хората в тоги, като например парите за облекло, които получават, или 20-те заплати при пенсиониране, или нещо друго. Веднага след като се разбра за това писмо, тримата "големи" в съдебната власт – председателите на ВКС, ВАС и главният прокурор, отидоха на крака при Горанов, за да преговарят за финансирането на Темида. Но явно удариха на камък – поне това се разбра от изявленията на главния прокурор Сотир Цацаров, който изведнъж заговори, че в системата има още резерви и хора за съкращаване.

Последваха няколко дни затишие, в които всички чакаха някаква реакция от ВСС. И тя дойде – отново във вид на писмо. Което Горанов вероятно със сигурност ще прочете, поне във вестниците. Но според хората, които го познават, малко вероятно е то да промени становището му.

Само че ВСС има силен коз и го играе в това писмо. Той има цифрово изражение: 746.6 млн. лева. Това е сумата на задълженията към съдебната власт, които служителите на Националната агенция за приходите не са събрали, а това е тяхна работа по закон. "При изпълнение на правомощията му, съгласно Закона за публичните финанси, министърът контролира изпълнението на централния бюджет за съответната година, включително и с действията по събираемостта и попълването му. Размерът на несъбраните от НАП вземания в бюджета на съдебната власт надхвърля сумата, необходима за изпълнението на чл.218 от Закона за съдебната власт" (т.е. за актуализиране на заплатите). Несъбирането им е отказ на държавата да изпълнява функциите си по обезпечаване на бюджета на съдебната власт и лишава ВСС от възможността да намери вътрешни резерви за изпълнение на законоустановените си правомощия", написаха от ВСС до Горанов.

Явно с цел да постави финансовия министър на тясно, ВСС му каза, че парите за увеличението са налице, просто неговите служители трябва да ги съберат. Тезата обаче е стара. А Горанов има готов отговор, който прозвуча на предишните му срещи с ВСС: тези вземания не са приоритет за НАП. И няма индикации, че това разбиране на Горанов е претърпяло някакво развитие – ако беше така, задълженията към Темида вече да са събрани.

Всъщност, ако трябва да сме честни, и двете страни в спора са и прави, и не съвсем: Горанов е прав да настоява за оптимизация на щата и за съкращаване на разходите – още повече че всички останали министерства и ведомства бяха принудени да го направят още в началото на годината. За разлика от съдилищата. Но е крив, като "пропуска", че е длъжен да спазва закона, който казва точно как трябва да се актуализират заплатите на съдиите и на прокурорите. И не може да допуска никаква дискриминация – да увеличава заплатите само на чиновниците от администрацията, а на магистратите да ги държи "във фризера".

От друга страна, ВСС отчита в писмото си, че последователно работи за "вразумяване" на харчовете в съдебната власт – вече са закрити две от петте военни съдилища, работи се по промяната в съдебната карта на страната, щатът на администрацията се оптимизира. Само че статистиката казва, че броят на магистратите вместо да намалява – расте (според данните в анализите за натовареността от сайта на ВСС, само за една година броят на служителите и съдиите, при това само в системата на общите съдилища, е скочил от 7162 на 7246 души). А и се разширява "палитрата от услуги", които предлага персоналът. Тази ни задявка е по повод на новоназначените камериерки и сервитьорки в новата почивна база на прокуратурата. Отделно – минаха години в уточняване на прословутата норма за натовареност, която да даде критериите за преструктуриране на съдилищата. А това преструктуриране все още така и не е започнало.

Така че и финансовият министър Горанов, и ВСС наистина имат нужда да си поговорят, но без да си мерят мускулите, а да разменят разумни аргументи. Защото самостоятелността на бюджета на съдебната власт, както и достойното и адекватно възнаграждение на магистратите действително са част от гаранциите за независимостта на съда. А осигуряването на тази самостоятелност е работа, която трябва да свършат задружно и държавата, и самата съдебна власт.  

Но като си знаем как става обикновено в нашата държава – май няма какво да си говорят толкова –  накрая ще дойде Бойко Борисов и спорът ще се разреши като по чудо…

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст