ДБГ: Кънев да обясни за историческия компромис на избирателите ни

Парламент Радан Кънев Димитър Делчев

Историческият компромис си има цена. Когато се прави такъв компромис трябва да се знае, че идва денят за плащане на тази цена. Това заяви пред журналисти депутатът от Реформаторския блок Димитър Делчев. 

Той коментира, че е орязан първоначалният много по-широк вариант на промените в конституцията. Народният представител припомни, че е протестирал срещу това и първоначално не е искал да се подпише под законопроекта. "Още тогава се знаеше, че всичко, което отпадне, не може да се върне между първо и второ четене и вчера на заседанието на Комисията това стана съвсем очевидно", изтъкна депутатът относно вчерашното гласуване във временната комисия за промени в основния закон, с което отпадна явното гласуване във ВСС. То бе отхвърлено с гласовете на АБВ, БСП, ДПС и БДЦ.

Това, че определени текстове са извън обхвата на първоначалното предложение е факт и аз не мога да си смачкам дипломата на юрист и да я хвърля на земята, категоричен бе Делчев. Но много по-важното е как сега авторите на историческия компромис ще обяснят на хората защо конституционните промени са на път да придобият такава оскъдна форма, добави Делчев. Припомняме, че въпросните "автори" на историческия компромис са съпредседателят на парламентарната група на блока Радан Кънев, който води преговори с лидера на ДПС Лютви Местан. Така на практика Делчев атакува Кънев. 

Делчев, който е от партията на Меглена Кунева "Движение България на гражданите" допълни, че трябва да се държи на първоначалния вариант, под който се бяха подписали депутатите. "Без явното гласуване никаква реална промяна няма да настъпи във функционирането на ВСС и хората все така няма да знаят кой за какво гласува и кой каква отговорност носи. Запази ли се тайното гласуване, тогава и разделянето на ВСС няма да има желания ефект", посочи депутатът. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст