Обвитата в слухове и противоречиви коментари емисия от облигации за 50 млн. евро, която правителството пласира преди месец, възбуди интереса на опозицията. Народният представител от БСП Румен Гечев отправи парламентарно питане по този въпрос към финансовия министър Владислав Горанов и получи пространен отговор. Според Горанов осъществената на 13 ноември 2015 г. операция по преотварянето на емитираната през март 2015-а облигационна емисия, която предложи облигации за 50 млн. лв., е от типа частно пласиране на дълг. Това е стандартен инструмент при управлението на държавния дълг.
Доходността при преотварянето на 13 ноември 2015 г. е в размер на 3.987%, а увеличението спрямо март се дължи на повишения с 67.3 базисни точки 20-годишен лихвен суап и на минимално увеличения спред – с 5 базисни точки. "Постигнатата доходност и съответната цена са пазарни и бюджетът не е ощетен по никакъв начин. Процесът на ценообразуване при пласиране на дълг на международните пазари не се определя на състезателен принцип, както аукционите на вътрешния пазар, а включва определяне на суверенен спред към усреднения лихвен суап. Към тази стойност се добавя премия за нова емисия, която зависи основно от макроикономическите показатели и от кредитния рейтинг на емитента, както и от състоянието и очакванията за развитието на международните капиталови пазари", смята Владислав Горанов.
По повод на твърденията, че държавата би могла да постигне по-благоприятни условия по сделката, финансовият министър отбеляза, че България получава регулярно информация за състоянието на международните капиталови пазари и за доходностите, и матуритетите, на които би могла да се финансира. "Тази информация сочи категорично, че държавата се е финансирала на пазарни нива. Не на последно място, следва да се има предвид и настоящата ниска степен на ликвидност на дълговите ценни книжа, деноминирани в евро, на международните финансови пазари за всички суверенни емитенти. Това е също пряк ефект от неконвенционалната парична политика в еврозоната – въпрос, обсъждан като проблем и на ниво Съвет на финансови министри от ЕС. Тази ниска ликвидност създава и предпоставки за друга важна характеристика на пазарите днес – цените, които се наблюдават на екраните на различни електронни платформи за търговия, са до голяма степен индикативни котировки, отклоняващи се от цените при реално сключени сделки. С други думи, цените при котировки „продава", каквито са цитираните от вас, са различни от цените на реално сключените сделки. Има и други фактори на пазарите, които в настоящата ситуация могат да доведат до бързи и резки изменения в цените на европейските както при реалните сделки, така и при нивата на котировки „купува" или „продава", а също и при самите спредове между котировки „купува" и „продава"", твърди финансовия министър.
Горанов заяви, че осъществената на 13 ноември 2015-а транзакция не е била инициирана от Министерството на финансите, а е следствие от заявен инвеститорски интерес от глобален чуждестранен инвеститор. До момента на преотварянето на облигацията в министерството не са постъпвали никакви конкретни предложения и оферти от български инвеститори за преотваряне на която и да е от емитираните на външните пазари облигации.