Инфарктни трусове разтърсиха пазарите

ЕЦБ

Петър Драмов,

УниКредит Булбанк АД

 

Известната с непреодолимото си желание да вдигне лихвата г-жа Джанет Йелън, председател на Фед, направи сензационно изказване, че вдигането на лихвите през декември се отлага. Повод за това й дадоха по-лошите от очакваното данни за състоянието на промишления сектор. Веднага след това кривите на доходността на 2- и 10-годишните щатски държавни книжа се сближиха инфарктно.

В предишния коментар казах, че икономиката на Китай продължава да се развива по-бавно от очакваното и това ще препъне Фед да осъществи мечтата на Джанет да вдигне лихвата. Като стана дума за Китай, той придобива все по-важно значение. Формално валутата на Поднебесната империя вече влиза в кошницата на резервните валути и зае почетното трето място, след тези на СЪЩ и Европа.

ЕЦБ демонстрира решимост и понижи лихвата по еднодневните депозити на търговските банки при ЕЦБ от минус 0.2% до минус 0.3 процента. Само в рамките на няколко минути пазарните участници разпродадоха долара срещу еврото, разпродадоха държавните и корпоративните книжа. Така за много кратко време бяха заличени едномесечните печалби и бе възстановена цената на ДЦК, на акциите и на еврото до нивата отпреди един месец.

Като стана дума за отрицателни лихви, БНБ прие изцяло нова, заменяща съществуващата в момента Наредба за регулиране на минималните задължителни резерви (подробности – в предишния брой 48 на в. "БАНКЕРЪ"). В текстовете на новата се въвежда понятието свръхрезерви както и прилагането на отрицателна лихва по тях в случаите, когато лихвата на ЕЦБ по свръхрезервите на банките от еврозоната, депозирани при нея за един ден, е отрицателна. Тя вече е минус 0.3 процента. Толкова ще е лихвата у нас от началото на следващата година. Сумата на свръхрезервите в момента е 6.5 млрд. лв., което означава, че за следващата година кредитните институции у нас ще трябва да заплатят на БНБ общо 19.5 млн. лева.

За да компенсират тези загуби, българските банки предприеха масирани покупки на ДЦК в началото на седмицата. Вследствие на това цената на най-дългосрочната ни еврооблигация с падеж през 2035 поскъпна със 70 цента – до 92.70 евро цена "продава", осигуряващи 3.66% годишна доходност. Цените и на другите ни активно търгувани емисии с падежи през 2027 г., 2024 г. и 2022 г. се покачиха с по 50 цента, достигайки съответно 99.50 евро, 104.95 евро, и 102.1 евро. Тези котировки гарантират доходност от 2.67, 2.32 и 1.65% годишна възвръщаемост. След решението на ЕЦБ да намали лихвата само с 10 базисни точки доходността им бе коригирана до равнищата от края на предишната седмица. 

Доходността и на ДЦК, търгувани на вторичния междубанков пазар, се понижи с по 15-20 базисни точки в началото на седмицата. Книжата с падеж след десет години вече се търгуваха при 2.30% на годишна база, седемгодишните – при 1.6%, а петгодишните – при 1.1% на годишна база. Но в края на периода също успяха да възстановят нивата отпреди седмица.

На 7 декември Българска народна банка ще проведе аукцион за продажбата на 65 млн. лв. номинална стойност от емисия с падеж април  2025 г., т.е. след девет години и четири месеца.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст