Още първият текст от законопроекта за промени в Конституцията не получи необходимата подкрепа от 180 депутати. Предложението на Реформаторският блок парламентът да изисква доклад от главния прокурор за дейността на прокуратурата,бе прието на второ четене със 160 гласа "за" и 37 "против", без въздържал се.
Текстът беше подкрепен от ГЕРБ, РБ, Патриотичния фронт, БДЦ, "Атака", АБВ и 1 независим. БСП и двама независими гласуваха "против", а ДПС не участва в гласуването.
Така поправките в конституцията тръгват по бавната писта, тъй като според процедурните правила текст, който не е подкрепен от 180 депутати, но за него са гласували повече от две трети от народните представители, може да се обсъжда отново не по-рано от два и не по-късно от 3 месеца. Това заяви председателят на парламента Цецка Цачева.
Според Четин Казак от ДПС обаче, този текст не е приет и не може самостоятелно да съществува, тъй като "бавната писта" се отнася за първо четене, а обсъжданият законопроект за промени в основния закон вече се движи по т.нар. бърза писта, тъй като е приет с мнозинство от над три четвърти.
Текстът е приет, отговори Цачева. След това, Борислав Великов от Реформаторския блок поиска 30-минутна почивка, която бе гласувана.
Депутатите не приеха и предложението на Реформаторския блок парламентът да може да изисква такива доклади от главния прокурор.
Лидерът на социалистите Михаил Миков беше категоричен, че БСП няма да подкрепи политически контрол върху независимата съдебна власт в частта прокуратура.
Той и съпредседателят на ПГ на РБ Радан Кънев влязоха в спор има ли в Европа единен модел, общо европейско устройство на съдебната власт. Миков обяви, че такъв няма, има само общи приказки. И добави, че всичко, прието днес от НС, трябва да бъде изпратено в ЕК, за да се види, че тези, които се кълнат, че правят демократични реформи, не го правят.
Радан Кънев отговори, че общият европейски модел е в това, че прокуратурата изпълнява държавни политики, а съдът – не. Не е вярно, подчерта той, твърдението Ви, че съдът участва в държавната наказателна политика – това е ролята на прокуратурата и затова тя трябва да бъде по-тясно контролирана и зависима от законодателния орган на държавата.
Класическата тоталитарна прокуратура, независима от НС и МС , а зависима единствено от Политбюро и тоталитарния комунистически диктатор, това е съветският модел – днес въпросът е кой в България е Политбюро, което контролира прокуратурата, обясни тъмносиният лидер. И заключи – не сме ние и отказваме да сме ние.
Председателят на временната комисия за промени в основния закон върна депутатите към 2006 г, когато е бил възприет принципът парламентът да може да изслушва доклади на председателите на ВКС, ВАС и главния прокурор В предлагания текст в редакцията на комисията се дава възможност НС да изслушва и други доклади на главния прокурор за наказателната политика, разясни Димитър Лазаров като беше категоричен, че не става въпрос за никакъв политически контрол, зависимост/независимост от страна на НС.
От трибуната лидерът на ДПС Лютви Местан подчерта, че разделението на властите не трябва да се изражда до самодостатъчност и самовъзпроизводство, те трябва да бъдат балансирани и да си взаимодействат по някакъв начин.
Предложението на РБ да се изискват и други доклади от първия обвинител на страната получи подкрепата на "Атака". "Толкова я кътате тази прокуратура, сакън да не падне прах върху нея", обърна се към депутатите Волен Сидеров. Той напомни, че народният представител не е политически, а народен контрол и няма нищо нередно НС да изисква прокуратурата да се отчита, да представя своите доклади. Разделението на властите не означава те да са на различни планети или галактики, посочи още той.