Фарсът с публичността за КТБ

Парламент - Мартин Димитров

Не беше нужно да минава цяла година, за да стане ясно, че всички заклинания на политиците – и от управляващото мнозинство, и от опозицията, за пълно разкриване и публичност на действията, довели до фалита на Корпоративна банка, са абсолютен фарс. Хората си спомнят без усилие как запленени от измамната еуфория за разкриване на конспирацията около срива на КТБ депутатите от всички разцветки и идейни течения – и от ГЕРБ, и от ДПС, и от Реформаторския блок, и от Патриотичния фронт, и от БСП, денонощно ковяха промяна след промяна и в Закона за кредитните институции, в Закона за банковата несъстоятелност и в Закона за гарантиране на влоговете. Според самите тях едничката цел на това тяхно нормотворчество бе да създадат правна рамка, която ще позволи да падне банковата тайна за всички лица – политици, държавници, магистрати, общинари и бизнесмени, които със своите действия са допринесли за фалита на КТБ.

Сътворени бяха сложни и уж всеобхватни текстове в Закона за кредитните институции, които разпореждат да бъде отменена банковата тайна за всички видове сделки в една фалирала банка – кредитни, депозитни, платежни, цесионни, консултантски, обезпечителни, извършвани от нейните управители и акционери, надзорници, а също и от политици, магистрати, държавници и от техните роднини.

В Закона за банковата несъстоятелност пък бяха внесени изменения, с които временните синдици – също правно нововъведение – бяха задължени да наемат фирма, която, популярно казано, да разследва къде са отишли парите на Корпоративна банка.

Още когато бяха измислени всички тези правни новости, в. "БАНКЕРЪ" писа, че от тях

полза няма да има за обществото

Предрекохме още тогава, че въпросните изменения в законите с нищо няма да допринесат за осветляване на истината за КТБ. За съжаление тези прогнози не само се сбъдват, но и нещо повече – нормотворческите усилия на депутатите уж в името на общественото благо не носят нищо друго освен скандали. Поредният вече е факт. През седмицата депутатите от Реформаторския блок Мартин Димитров и Петър Славов, лидерът на Патриотичния фронт Валери Симеонов и народният представител от ГЕРБ Методи Андреев заявиха, че ще подадат жалба срещу Фонда за гарантиране на влоговете във Върховния административен съд. Причината е, че фондът е отказал да им предостави доклада  на "Аликс Партнърс" за КТБ. Да напомним, че "Аликс Партнърс" е фирмата, която в изпълнение на измененията в Закона за банковата несъстоятелност синдиците на КТБ наеха да разследва сделките и паричните потоци на КТБ и да намери липсващите в нея пари. Наеха я, но противно на очакванията за прозрачност и самият договор, и всички ангажименти, поети в тази връзка от "Аликс Партнърс", веднага станаха търговска тайна. Докладът, изготвен по силата на този договор, също. Впрочем и заплащането, което сигурно фирмата вече е получила за свършената работа, се оказа секретно. Да уточним, че парите за него ще дойдат не от някъде другаде, а от събраното в сметката на синдиците за попълване на масата на несъстоятелността. Казано иначе – от парите, които уж са предназначени за удовлетворяване на кредиторите. С други думи, те плащат на "Аликс Партнърс" за

незнайно каква работа с незнайно какви резултати

и с още по-съмнителна полза от тях. Защото – както установихме, нито депутатите, уж борещи се за обществения интерес, нито кредиторите – с изключение може би на мениджърите на Фонда за гарантиране на влоговете, са наясно с няколко базови детайла от договора, сключен между синдиците и "Аликс Партнърс". На първо място – какъв е обемът на работата. Въпросната фирма само паричните потоци и сделките ли е проучвала, или е проверявала всички свързани с тях лица? Обследвала ли е например "Аликс Партнърс" дали някои от компаниите, с които са работили фирмите нередовни длъжници на КТБ, са имали взаимоотношения с български политици, с държавници или магистрати? И ако са имали – от какво естество са? Според депутата от Реформаторския блок Гроздан Караджов би трябвало такава задача да е поставена пред разследващата компания. Би трябвало, ама дали е поставена? Синдиците и Фондът за гарантиране на влоговете са пестеливи на информация по въпроса. Впрочем познавачите на "тази дейност" са на мнение, че "Аликс Партнърс" надали е поемала подобни ангажименти, защото чисто документално те трудно се доказват. А без документни доказателства пък компанията трудно ще отчете свършената работа.

Не е ясно също дали освен разследването "Аликс Партнърс" е поела и ангажименти за конкретни резултати по събирането на средства, изтекли от КТБ, дали се е задължила и да осигури нужните свидетели, които да дадат показания в полза на синдиците при търговските дела, които те водят и ще водят за попълване на масата на несъстоятелността? Защото, ако такъв елемент липсва, подписването на договора с "Аликс Партнърс" е безсмислено. Нещо повече – без тези детайли може да се окаже, че наемането на подобна фирма може по-скоро да увреди масата на несъстоятелност. Защото ще й бъде платено за работа, която би трябвало да свършат самите синдици. Впрочем, като стана дума за плащане – редно е някой най-накрая да уведоми поне кредиторите на КТБ колко ще получи наетата от синдиците разследваща фирма.

Отговорите на всички тези въпроси могат да бъдат научени само ако се види прословутият договор. Затова и депутатите Мартин Димитров, Петър Славов, Валери Симеонов и Методи Андреев искат да се доберат до него и да съдят фонда, че не им дава достъп до документа. Не е изключено обаче

жалбата им до Върховния административен съд да остане без резултатВъпреки че е подадена в съответствие със Закона за достъп до обществена информация, опитът е показал, че когато държавни институции сключват договори с частни лица, за да бъдат разкрити подробности от него, е нужно съгласието и на двете страни. Ако частникът откаже, трудно ще се намери правен способ, по силата на който договорът да стане публичен. Практиката в тази сфера дава малко шансове на депутатите, решили да съдят Фонда за гарантиране на влоговете. Такъв пример е договорът от 2008-а между Министерството на финансите, БНБ и една частна банка за рефинансирането на кредитната институция с бюджетни средства. През 2010-а тогавашният финансов министър Симеон Дянков се опита да направи информацията в него публично достояние, но удари на камък. Защото две от страните не бяха съгласни той да бъде изнасян пред широката публика. Дано договорът между синдиците на КТБ и "Аликс Партнърс" не го сполети същата съдба, защото всички искаме да научим какво пише в него. Най-малкото, за да разберем дали той ще допринесе за целите и задачите, с които депутатите промениха Закона за банковата несъстоятелност и вкараха в него ангажимента  за наемане на специализирана фирма. Защото ако такива цели и задачи не са поставени, това ще  бъде поредният фарс в събитията около КТБ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст