В лабиринта на предизвиканите фалити

Роял Лодж

Полуизградени (а някъде – вече полуразрушени) сгради на започнати, но недовършени ваканционни селища са обичайна гледка. Фирмите инвеститори, които преди години са предлагали чудеса (на картинки) на своите купувачи, за да ги привлекат като собственици в тях,  отдавна са обявени в несъстоятелност. Но натрупаните дългове за тези градежи се измерват с милиони. А кредиторите, осигурили финансирането им,  едва ли ще могат да се доберат и до една десета част от сумите, които са платили за намеренията си. 

В предишния си брой в. "БАНКЕРЪ" (под заглавие "Инвеститорско ужилване") разказа как съвсем НЕслучайни хора са завлекли десетки чужди граждани, като са им продали на зелено ваканционния комплекс „Силвър Маунтин Ризорт“ край Разлог. А банките, финансирали градежите, и до днес тръпнат в очакване дали ще си върнат парите. Да не говорим за Националната агенция по приходите и за общината – борчовете към тях със сигурност ще минат в графата

пийте по една … „студена вода“

Сега ще опишем друг подобен случай. Този път действието се развива на терен в Чепеларе, в непосредствена близост до белите писти на  курортния комплекс "Пампорово". А задлъжнялата до гуша фирма е "Кристал Дивелъпмънтс" ЕООД.  

В момента като неин собственик в търговския регистър е вписан 76-годишният Ангел Найденов. Но когато бъдещият  апартаментен и хотелски комплекс "Роял Лодж"“ в местността "Томов чучур" на чепеларското село Проглед е разпродаван на зелено, дружеството е било собственост на Красен Кръстев и на Емануил Лазаров и е носело името "Кристал холидей" ООД. Това става ясно отново от данните в Търговския регистър. А също от уведомлението, което е внесено в общината в Чепеларе и в регионалната Дирекция по околна среда и води в Смолян още през 2004-а и се отнася до инвестиционните проучвания, които фирмата е извършвала във връзка с бъдещото изграждане на "ваканционно селище" в местността "Томов чучур". То е подписано от Емануил Лазаров.

По това време дружеството започва да изкупува (на доста атрактивни цени) нивите на местните хора (например 5.692 дка за 30 хил. лв. и 2.977 дка за 45 хил. лв.) и се втурва да реализира грандиозния проект за вилно селище и хотелски комплекс "Роял Лодж". Започва да разпродава на зелено и апартаменти в него. Основни купувачи са британски и руски граждани, които са решили да инвестират в собствени жилища близо до ски пистите на "Пампорово". Бетонът се лее, а банките финансират операцията. Бъдещите собственици също дават своя дан за реализацията на проекта, като заплащат сериозни суми за мечтаните домове в планината. Само че харчовете на дружеството вместо да намаляват, започват да се увеличават. А свръхзадлъжнялостта на собствениците му става очевидна.

За да се спасят от  бъдещи претенции на кредиторите си и за да запазят голяма част от имуществото си, още в края на 2008-а и през 2009-а инвеститорите започват масирано да прехвърлят собствеността върху имотите си. За по-сигурно тя "отлита" към  четири, регистрирани в САЩ  дружества – "Де груут пропъртис ЛЛС", "Кийлайн пропъртиз ЛЛК", "Съмит истейтс ЛЛК" и "Аломар истейтс ЛЛК" – всички те са управлявани от български граждани.

Година по-късно цялата фирма, която днес

отговаря за милионните дългове

също е препродадена. На 26 юни 2010-а тогавашните й собственици Емануил Лазаров и Красен Кръстев я харизват на Ангел Найденов, като продават дяловете си (по 500 на всеки) за по 25 хил. лева. И в двата договора е посочено, че сумите са платени… в брой.

Само месец след смяната на собствениците на "Кристал Дивелъпмънтс" ЕООД то е обявено в несъстоятелност. Според решението на Варненския апелативен съд (№ 157 от 22 октомври 2010) датата на начало на несъстоятелността не е определената от по-ниската съдебна инстанция – окръжния съд в черноморската ни столица – 31 декември 2009-а, а от 27 юли 2010 година. С други думи – всичко е изчислено така, че човекът на достопочтена  възраст – Найденов, остава сам да се оправя с кредиторите.

Сега синдикът Габриела Сулай е обявила търг за продажба на остатъка от градежите. Предколедно – на 17 декември във Варна. Там е административният адрес на фирмата, след преименуването й и прехвърлянето й от София във Варна.

В списъка на синдичката са включени 76 самостоятелни обекта в сгради, ведно с поземлените имоти, върху които са построени. Става дума за апартаменти, за студия и магазини, за пиано-бар и ресторантски комплекс от 50 до 300 кв. метра. От съобщението на синдика става ясно, че събранието на кредиторите е решило имуществото да се продава "в ЦЯЛОСТ". А началната му цена, според  извършената експертна оценка, възлиза на 4 880 148.00 лева.

Внимание заслужава и фактът, че

при тези "цялостни" продажби , купувачите на практика "се пресяват"

до… подходящия. Обикновено той въздейства на случайно появили се на този вид търгове ентусиасти и те бързо се отказват изобщо да подават документи. Така се изчаква следващият (а някога и по-следващият) кръг от преговори, когато цената вече започва  да пада "плавно" и стига до подходящите параметри, които устройват подходящия човек. Това е отдавна известна практика, която не е тайна за занимаващите се с такива продажби, но очевидно е изгодна и продължава да "работи" безотказно. Нещо повече, не са редки случаите, при които "фалиралият" изпраща подставена външна фирма, която изкупува на безценица бившата му собственост и след серия от врътки тя отново се връща при него, но изчистена от задължения.

Ако предположим, че в този случай няма да бъде използвана тази "система" и още на първия търг ще се яви купувач, неговата оферта едва ли ще надвиши 5 млн. лева.Той ще придобие имуществото, а за кредиторите ще остане да решат задачата как точно да разпределят парите, та всеки от тях да получи поне минимална част от вземането си.

Както и да го смятат – тя във всички случаи ще бъде пренебрежимо малка. Само вземането на „Корал недвижими имоти България“ ООД е за 8 170 676 лева. Какво остава за по-малките фирми, които са изгорели с по 60-70 хил. лева? А Националната агенция по приходите може само да мечтае, че ще си прибере своите 1 375 914.38 лв., които са й признати от синдика на дружеството още през август 2012 година.

Що се отнася до една от финансиращите банки – "Инвестбанк" АД, общият размер на отпуснатия от нея банков кредит само като главница е 9 675 629.87 лева. Към тях е предявена и претенция за лихви в размер на 1 204 251.86 лева. С други думи, сумата отива към 11 милиона.

Интересен кредитор е регистрираното у нас сдружение на собствениците в комплекс "Роял лодж хотел и казино", чието вземане е на стойност от близо 400 хил. лева. Опитахме се да се свържем с посочените като управляващи в информационната система "Дакси" –  Майкъл Редууд  и Шон Картър, за да разберем какво точно се е случило с хората, които те представляват. Но за съжаление до редакционното приключване на броя така и не успяхме да осъществим какъвто и да е контакт с тях. Ще поясним, че според справка в имотната партида на обявената в несъстоятелност “Кристал Дивелъпмънтс“ ЕООД  те двамата са си купили апартаменти в комплекса още през 2008 година.

Други любопитни кредитори са английските гражданки Джейн Пакстън и Вики Елис, които също са се надявали да получат готовото си жилище, за което са платили през юли 2009-а (според  датата на вписване на нотариалните им актове). Те са предявили иск за щети, но странно защо предишният синдик на дружеството Ганка Кольовска не го е уважила. От списъка на кредиторите са отпаднали и Найджел Мастърс, който е предоставил вземане по фактура на стойност 77 326.12 лв, но претенцията му също не е била уважена.

Подобни са случаите на други чужди граждани, допрели се до родната ни действителност – като Джон Бери и Натали Тисдел, които са купили апартаменти в обещания им завършен вид, но така и не са ги получили.

Затова пък е прието вземането на една от споменатите по-горе фирми – "Де груут пропъртис ЛЛС", управлявана  от Камелия Любчова Гислер. Тя е собственик и на две еднолични дружество с ограничена отговорност – "Гислер проръти мениджмънт" и "Клевър инженеринг". Според официалния списък на приетите кредитори претенцията й като управител на американската фирма възлиза на 11 502 320 лева…?!

Както и да пресмятаме всички тези суми, те десетократно надвишават оценката на сега продаваните от синдика имоти. Но както се казва, трудно може да се говори за морал, когато някой умее да употребява закона в своя полза, независимо кому и колко щети нанася.

 

 

Георги Пампоров – шеф на Регионалната туристическа асоциация преди три години.

 

 Ще има все повече фалити, ще се затварят хотели. Това е защото не хората от туристическия бранш строят тези сгради. Това са предприемачи, финансисти, които нямат нищо общо с туризма. И това се доказа впоследствие с експлоатацията на тези бази. Вземете "Роял Лодж". Помните ли този хотел? Правиха се презентации, големи рекламни акции. Хубав хотел, чудесен, но от години стои затворен. Изнесоха  имуществото му, а той ще си остане там, ще бъде погребан с времето. Това не са хора от туризма, те бяха яхнали гребена на вълната. Мислеха, че ще излъжат англичаните, ще им продадат пет пъти по-скъпо апартаментите, отколкото са им стрували, и ще забогатеят.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст