Ако не си Ботин, си просто пиколо

Ана Ботин

Изпълнителният председател на испанския банков гигант "Банко Сантандер" Ана Ботин не пропуска случая да покани парични мениджъри, приятели и дори журналисти да станат клиенти на компанията й. Аристократката, която някой ден ще наследи титлата "маркиза", е най-влиятелната жена банкер в света и "бистри" икономиката с Кристин Лагард (управляващият директор на МВФ), а паричната политика с Лорънс Съмърс (бившият финансов министър на САЩ).

Емилио Ботин – покойният баща на Ана и бивш председател на "Сантандер", трансформира навремето обикновения регионален кредитор в световен играч чрез поредица поглъщания през последните 28 години. В момента испанският банков лидер има пазарна капитализация от 75 млрд. евро, активи на стойност 1.3 трлн. евро и операции във Великобритания, Бразилия, Мексико, Германия, Полша и Щатите. В резултат едва 13% от банковата печалба през третото тримесечие на тази година е "изработена" в Испания – далеч по-малко от 22-процентния принос на Обединеното кралство и 19-те процента на Бразилия. Приносът на САЩ е бил 10%, на Мексико – 7%, на Чили – 6%, на Полша – 4%, на Португалия – 3%, и на други страни от Европа и Латинска Америка – останалите 16 процента. Ана, която на 10 септември 2014-а пое ръководството от баща си, след като ден по-рано той не успя да оцелее от фатална сърдечна атака, обаче започва да ограничава бащините амбиции и залага на растеж от по-прозаичен източник – потребителя.

Госпожа Ботин преустройва клоновете на "Сантандер" по подобие на първокласните салони за пътници на аерогарите и инвестира в цифрови разплащания и мобилни банкови услуги. Екипът й прекрои дори чековите сметки в нов продукт, наречен "1/2/3", който предлага множество отстъпки при автоматични плащания на сметки и при поддържане на стабилен баланс. Около 90% от общо 117 млн. потребители на услугите на "Сантандер" по света използват сметките си за задоволяване на всекидневни нужди, включително и за превеждане на заплатите и за теглене на пари в брой. Дамата иска да отиде още по-далеч и да ги превърне в "лоялни клиенти", които обслужват месечните си задължения чрез банковите сметки, използват кредитните си карти "Сантандер" и теглят ипотеки "Сантандер". Намеренията й са да привлече почти 6 млн. такива потребители до 2018-а, а очакванията – тази стратегия да качи печалбите и да повиши доходността на акциите от сегашните 11 на 13 процента. 

Ана Ботин ще трябва да гони целите си в доста безмилостна среда на почти нулеви лихви, безпрецедентни капиталови изисквания, икономически сътресения в Европа, охлаждане на китайския растеж и орди от нови субекти за онлайн кредитиране (peer-to-peer), отмъкващи бизнеса на традиционните банки. Акционерите на "Сантандер" пък не й дават комфортен гратисен период да промени банката, чиито акции загубиха 26% от пазарната си оценка от началото на годината. Да не говорим, че от януари дамата оряза дивидентите им от 0.60 евро на акция – колкото плащаше баща й, на 0.20 евро – което е част от усилията й да вдигне капиталовата база на кредитора. В началото на ноември коефициентът на капиталова адекватност на първокласния капитал на "Сантандер" бе едва 9.9% – почти на дъното сред 24-те най-големи публично търгувани европейски банки. Госпожа Ботин обещава тази стойност да се повиши до поне 11% до 2018-а. Но пък испанската група изглежда направо крепост на стабилност в сравнение с европейските й конкуренти и особено с "Барклейз", "Креди Сюис", "Дойче Банк" и "Роял бенк ъф Скотлънд".

Ана Патрисия Ботин-Санс де Саутуола и О'Шеа се подготвя да ръководи "Банко Сантандер" от 30 години. Родена е на 4 октомври 1960-а в град Сантандер и е най-голямото от шестте деца на банкера Емилио Ботин и пианистката Палома О'Шеа – директор на колежа по музика на кралица София в Мадрид, която през 2008-а получава от крал Хуан Карлос благородническата титла "маркиза де О'Шеа". Дъщерята обаче избира професията на баща си. Получава диплома по икономика в частния дамски колеж "Брин Мар" близо до Филаделфия и защитава магистърска степен по бизнес администрация в Харвард. Започва работа в едновремешната щатска банка "Джей Пи Моргън" в Ню Йорк като анализатор и инвестиционен банкер, където остава осем години. На 28-годишна възраст се връща в Испания и се включва във фамилния бизнес. Оглавява последователно прохождащото инвестиционно поделение на групата, през 2002-ра поема управлението на испанската "Банесто", а от ноември 2010-а е главен изпълнителен директор на "Сантандер Великобритания". Назначена е за директор в компанията "Кока-Кола" през 2013-а, а от септември 2014-а е председател на "Сантандер груп". Омъжена е за банкера Гилермо Моренес Мариатеги, с когото имат трима синове.

Въпреки че фамилия Ботин управляват "Сантандер" откакто пра-прадядото на Ана – Емилио Ботин Лопес, я основава през 1909-а, семейството никога не е притежавало повече от 2% от акционерния капитал (делът на Ана Ботин е 0.12 процента). Въпреки това в банката се е запазила поговорката, че: "В Сантандер, ако не си Ботин, си просто пиколо."

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст