Единната европейска валута започна годината под натиск, но вече поизправи снага под въздействието на новата велика пазарна сила – Китай. След като слязоха до близо 1.07 щ. долара за едно евро, котировките тръгнаха нагоре, но все пак не успяха да се върнат над 1.09 щ. долара. Всъщност анкетираните от агенциите "Блумбърг" анализатори прогнозират тази година цената на еврото към зелените пари да е средно 1.07 щ. долара за едно евро. Най-сърцатите привърженици на американската валута обаче очакват 1.05 долара за евро в края на третото тримесечие.
Почти "залепената" върху нулата инфлация в еврозоната може да притисне Европейската централна банка да вкара нови парични стимули. Потребителските цени през декември 2015-а са се повишили с 0.2% годишно при очакван ръст от 0.3 процента. Базовата им съставка, от която са изключени стоките с високи колебания като горивата, е останала без промяна на 0.9 процента. Италианската инфлация най-неочаквано се е забавила до 0.1% при прогнози за 0.4% скок. А в Германия стойността й е била 0.3% при очаквани 0.4% годишно.
Числата определено няма да се харесат на борда на ЕЦБ, доколкото инфлацията в еврозоната още от началото на 2013-а е под целевите 2% годишно. Въпреки неистовите усилия на банкерите и използваните неконвенционални оръжия за повишаването й. Суровият петрол също играе отрицателна роля с цената си – вече в близост до 30 щ. долара за барел. Стойността е доста по-ниска от декемврийската прогноза на ЕЦБ и паричните стратези предсказаха, че инфлацията ще е средно 1% през тази година и 1.6% през 2017-а.
Доверието на жителите и на бизнесмените от еврозоната в икономическата перспектива на общността обаче неочаквано се е повишило през декември заради пълзящата надолу безработица. Тя се е понижила до 10.5% през ноември 2015-а – най-ниската й стойност за последните повече от четири години, след 10.6% през октомври. Показателят спада за трети пореден месец, а общо 16.9 млн. жители в общността са били без работа.
За целия Европейски съюз безработицата през ноември е слязла до 9.1%, след 9.2% през октомври, което е най-ниската й стойност от юли 2009-а насам.
Германия отново доказа, че е отличникът на региона. Фабричните поръчки през ноември 2015-а са се увеличили с 1.5% спрямо октомври (при очакван подем от едва 0.1%) и с 2.1% на годишна база. Заявките от блока на еврото са намалели с 0.5%, а извън него са се увеличили с 1.4 процента. Доставките на германски стоки за Щатите са скочили с над 20% за първите десет месеца на миналата година спрямо 2014-а, а за Китай са спаднали през същия период с 4.2 процента. Това доказва, че ниската безработица и растящите заплати стимулират частното потребление в най-голямото европейско стопанство точно когато правителството заделя допълнителни средства заради наплива от емигранти. Местните износители пък имат полза от по-слабото евро точно когато се преориентират от забавящите растежа си развиващи се икономики като Китай към държави като САЩ с възстановен растеж.
У нас
междубанковият валутен пазар постепенно излиза от празничното си настроение. Средният дневен валутен оборот през първите три дни на новата година достигна 2248 млн. евро (4397 млн. лева) след 5014 млн. евро (9806 млн. лева) през последните три работни дни на миналата година. Сделките в щатски долари пък имаха 1% дял от купената и продадена валута – почти двойно повече от регистрираните 0.52% в края на 2015-а.