Когато човек види, че в една важна институция пропускателният режим е променен, това най-често означава, че или има нов шеф на отдела по сигурността, или че се е случило нещо, което поставя сигурността под въпрос. В случая с БНБ става дума и за двете. Хората, които често я посещават, вероятно са забелязали, че системите за проверка на влизащите в сградата на централното управление вече са разположени непосредствено след вратите на главния вход, а не както беше допреди месец – на десетина метра оттам, пред вратите на касовия салон. Промяната е направена веднага след атентатите в Париж. При новия режим през проверката минават не само хората, влизащи в касовия салон, а и лицата, които посещават управителите, подуправителите и директорите на звена в БНБ. Промените са въведени по разпореждане на вече бившия шеф на сигурността Деян Петков. Оказва се обаче, че от Нова година той вече не работи на този пост. Изненадващо, защото Петков заемаше тази длъжност повече от десет години. Под негово ръководство бе създаден касовият център на БНБ – структура, чиято дейност е тясно обвързана със състоянието на сигурността, бяха въведени новите правила за сигурност и охрана на банковите клонове и офиси. Отговаряйки на въпроса на "БАНКЕРЪ" защо е напуснал централната банка, Петков бе лаконичен: "Получих предложение, на което не можех да откажа" и изрично подчерта, че се е разделил с БНБ с най-добри чувства към всички в институцията, без изключение.
Проучването на "БАНКЕРЪ" показа, че Петков ще работи във "Виваком", където ще ръководи отдел за защита на корпоративната информация. На негово място в БНБ за временно изпълняващ длъжността шеф на сигурността е назначен Николай Рачев. Преди да заеме тази позиция, той е бил шеф на сигурността в "Печатница на БНБ". Хората, които го познават, твърдят, че е добър професионалист, който си гледа работата съвестно и не обича да се шуми около него. Преди да започне работа в Централната банка, Рачев има солидна кариера в Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) където е бил началник на сектора, занимаващ се със защита на класифицираната информация. Работил е и като съветник към Министерството на вътрешните работи.
Оказва се, че освен Деян Петков с БНБ се е разделил още един дългогодишен неин служител. След осемнадесет години работа в Централната банка оставка е подала и Павлина Аначкова. Тя и Пламен Орешарски бяха автори на първите банкови наредби след промените през 90-те години. Тя дълго време оглавяваше дирекция "Банкова политика" в управление "Банково" на БНБ. Работила е по въвеждането у нас на отделните модули на европейската платежна система ТАРГЕТ и на стандарта IBAN (Межднународния банков номер на сметка). След като дирекцията й бе разделена в края на миналата година на няколко отделни структури, Аначкова пое ръководството на дирекция "Централен кредитен регистър и минимални задължителни резерви". Поли Аначкова е известна не само в банковите среди. Тя е позната и в академичните кръгове като преподавател в УНСС. Преди да започне работа в БНБ, е била главен секретар на Асоциацията на търговските банки, която сега се нарича Асоциация на банките в България.