Избирателят на Движението за права и свободи (ДПС) не одобрява отстраняването на бившия председател Лютви Местан нито като начин, нито като повод. Това заяви на брифинг в парламента отцепникът от движението Хюсеин Хафъзов. Той бе заедно с другите напуснали парламентарната група на ДПС Мариана Георгиева, Венцислав Каймаканов и Айдоан Али, които вече стоят на последния ред в Народното събрание.
Хафъзов отново не се съгласи, че Местан е трябвало да бъде изгонен заради прочетената декларация, с която защити Турция, която свали руски военен самолет по границата със Сирия. "Всички оправдания, че има и други причини, поради които г-н Местан е отстранен от този пост са абсолютно неверни. Всичко което се изнася като информация, че има негови лични действия, са просто оправдание за дълбочината на грешката, която допусна ДПС", каза Хафъзов. Той допълни, че част от избирателите на движението по райони се питат дали почетният му председател Ахмед Доган е олигарх.
На въпрос как гледа на политиката седнал на задните редове в пленарната зала той отговори с мисъл, която му бил казал патриарх Неофит, когато двамата били поканени на форум и се чудели къде да седнат: "Нека седнем някъде по-отзад, защото е много вероятно да ни поканят и отпред. Но ако седнем отпред и ни поканят отзад, тогава боли", посочи Хафъзов. Той бил готов да бъде и извън пленарната зала, стига да защитава позиции и принципи, с които ще е в полза на избирателите.
Разпалено защитно слово по адрес на Местан "дръпна" и бившата спортна министърка в кабинета "Орешарски" Мариана Георгиева. С неподражаемия си стил тя заяви, че въпросната декларация е плод на няколко депутати от движението, сред които и настоящите трима съпредседатели на партията.
"Г-н Местан не само, че еднолично не работи, докато беше председател на ДПС, ами много творчески, много дружески казваше: "Кажете, колега, Вие, защото Вие сте компетентен. Кажете как е коректно да се напише. Как е коректно да се обоснове". И г-н Местан беше съпътстващ в тези абзаци", посочи Георгиева.
Тя изтъкна, че бившият лидер на ДПС е бил само "институционалния проводник". Георгиева даде пример, че винаги, когато в ДПС са подготвяли декларации Местан е казвал, че има такъв проект, прочитал го е, но после е искал мнението на своите съпартийци, които да допълнят, ако са му убегнали основни тези. "Това е пунктира на преразказа ми от технологията на изработване на декларацията в подкрепа на НАТО от 25 ноември", посочи Георгиева.
"Да се кривят политически съвести, ако има такава категория, защото аз съм част от гражданската квота, но много изумления събрах от този мой скромен опит, да се преиначават факти от живота на парламентарната група до степен на абсурдност, недопостимост, на опорочаване на авторитета даже на ДПС, за мен това е необясним феномен в политическия профил на колегите, в политическия профил на народните представители, в поведенческия профил на политика въобще. Смятам, че този ексцес в ДПС, който се получи и това многопластово обяснение е взломена комуникация в ДПС на съответно високо равнище. А кой взломи тази комуникация и с какви предубеждения го направи вероятно също е многопластово като причинна характеристика. Може би има и външно партийни замърсители, може би те са се миксирали с вътрешнопартийни неправомерности, това времето ще разгадае", е друга част от блестящата пледоария на Георгиева в защита на бившия председател на ДПС.