Сезонът на оправданията

Парламент Лютви Местан

Най-любопитната интрига в първия работен ден на парламента – сряда, 13 януари беше къде в пленарната зала ще седне разжалваният експредседател на ДПС Лютви Местан и кой ще заеме мястото до Делян Пеевски на първия ред. Е, след дългата коледна ваканция Местан седна на последния ред заедно с останалите петима депутати, които го последваха – там, където е мястото на независимите народни представители. Това попритесни старите обитатели на "галерията". Наложи се Ана Баракова да се поизмести към сплотените редици на ГЕРБ, а Велизар Енчев да се доближи по-плътно до "Атака".

Един от тримата съпредседатели на Движението – Рушен Риза, пък се настани до бизнесмена Пеевски. Четин Казак и Мустафа Карадайъ се наредиха до него. Първият стол от редицата зае заместник-председателят на Народното събрание Алиосман Имамов – за времето, през което не е в президиума.

Зимната сесия на 43-ото Народно събрание се очертава като сезонът на оправданията и обясненията. Необяснимо защо изхвърленият от ДПС бивш председател Лютви Местан се вкара в обяснителен режим. Той повлече крак, като още на втория ден, 14 януари, даде импровизиран брифинг в кулоарите на парламента, за да се оплаче за пореден път, че охраната му от НСО е свалена, а обидните епитети и нападки по негов адрес заливат медиите, най-вече тези на довчерашния му партиен ортак Пеевски. Местан отново се закани да съди всички, които са го обвинили в шпионаж – бивши колеги, политици, анализатори, журналисти, като изрично спомена името на историка и директор на НИМ Божидар Димитров.  

Изненадващо този път Местан нападна премиера Борисов и го обвини, че е взел страната на Доган в спора между двамата. Той се зачуди защо Борисов се е засегнал и припознал в "руската мина", която бившият лидер на ДПС каза, че преди Коледа е настъпил. "Аз съм безкрайно изненадан от изключителната емоция, с която той реагира на една моя метафора от пресконференцията ми – че някъде около Коледа съм стъпил на руска мина. Аз не знам защо премиерът го прие лично и реагира толкова емоционално, след като и вие бяхте на тази пресконференция и откровено разбрахте, че адресатът на тази метафора е речта, след която бях отстранен. Не знам защо г-н Борисов се нарежда до хората, които визирах с метафората за руската мина. Аз не съм я адресирал към него. Защо той се припознава? Защо се нарежда там, след като няма нищо общо?”, дръпна една тирада Местан. След това заяви, че категорично ще бъде опозиция на правителството.

Местан пак направи неопределен намек, че не е изключено да създаде нова формация. "Най-важното, което се случи около изключването ми и прословутата реч, е, че след тази реч се появи една огромна пропаст между партийния актив на ДПС и избирателите на ДПС. Една немалка част от избирателите на ДПС се чувстват непредставени от "Движението за права и свободи". Въпросът за тяхното представителство остава открит и с моите колеги тук виждаме своята политическа отговорност", обясни витиевато той.

Малко по-късно през деня и петимата отцепници от ДПС решиха да се изявят пред репортерите. Хюсеин Хафъзов обвини останалите в ДПС, че са предатели на идеите и на Местан. Според него избирателите сега питали "олигарх ли е Доган, или не е" и не припознавали себе си в думите на речта на почетния председател от 17 декември, която доведе до отстраняването на Лютви Местан от лидерския пост. Той потвърди, че напусналите ДПС ще бъдат "принципна опозиция", но посочи, че по всички стратегически въпроси, засягащи евроатлантическото развитие на страната, ще си сътрудничат с останалите политически формации, включително и с управлението.

Точка на "словесния водопад" сложи бившата спортна министърка Мариана Георгиева. Тя отново зашемети журналистите с оправданията си за исканата й (ден по-рано) оставка от областната структура на ДПС в Пазарджик, която отказва да я приеме за свой народен представител. Георгиева заплете такова кълбо от изрази – като "взломената комуникация в ДПС" и "вътрешнопартийното замърсяване", че наистина затвори "диалектическия кръг на консумирано и отнето право", които в ДПС политиката "се санират откъм коректност и толерантност". Накрая никой нищо не разбра, но тя все пак си го каза.

Вниманието на репортерите за кратко фокусира и Атанас Атанасов от Реформаторския блок. Той пък реши да сподели причините, поради които е подал оставка като шеф на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред. Да припомним, че Атанасов забави депозирането на въпросния документ в парламентарното деловодство повече от две седмици, въпреки че заяви акта си веднага след като лидерът на ДСБ Радан Кънев оповести преминаването си в опозиция. Депутатът мотивира решението си както с отказа от реформи, така и с необходимостта от принципен подход основно в кадровата работа в сектор "Сигурност". Според Атанасов към днешна дата сектор "Сигурност" се управлявал лично от министър-председателя, включително и по отношение на кадровата политика, а назначенията се вършели в полза на определени кръгове. Той обвини ДАНС, прокуратурата и ДАТО, че снабдявали със секретна информация определена олигархична групировка, която нарече "библиотекарско-сарайска".

И докато в кулоарите журналистите изслушваха откровенията на различните оратори, в пленарната зала беше не по-малко горещо покрай споровете за промените в Закона за отбраната и въоръжените сили, свързани с разрешението и на чужди самолети да охраняват небето ни заедно с нашите – при необходимост. Причината е именно плачевното състояние на бойната ни авиация. Градусът на напрежението се вдигна толкова, че депутат от ГЕРБ буквално напсува лидера на социалистите Михаил Миков. Защото лошото състояние на българската армия се дължало на управлението на БСП. "Вие й е*ахте мамата“, развика се Владимир Тошев от парламентарната трибуна. Левият лидер се опита да опонира от място, че това не е вярно, но гербаджията продължи да повтаря до откат нецензурното словосъчетание. Водещият на заседанието реагира, правейки забележка на колегата си за каруцарския език, което имаше за цел да успокои ситуацията.

В крайна сметка поправките във военния закон бяха гласувани от ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт, ДПС и БДЦ. Социалистите, АБВ и "Атака" бяха категорично против натовски самолети да поемат охраната на въздушното ни пространство дори "когато се наложи" и "съвместно в общи патрули с нашите военни пилоти". В емоционално изказване бившият летец и шеф на ВВС, а сега председател на Комисията по отбрана ген. Михо Михов, обяви, че това, първо, е противоконституционно и, второ – е срам за родната военна авиация.

Иначе новият парламентарен сезон започна с дежурните декларации, в които парламентарните групи излагат приоритетите за 2016 година. От изнесеното стана ясно, че стремежите и интересите не съвпадат, и то не само между управляващи и опозиция. В самата управленска коалиция също има различни виждания за това, което предстои да се прави.

 

 

Първанов с пореден ултиматум към Борисов

Бившият президент и лидер на АБВ Георги Първанов даде ултиматум на правителството да издигне кандидатурата на Ирина Бокова за генерален секретар на ООН. Ако това не стане, партията му щяла да оттегли подкрепата си за кабинета.

Сегашният генерален директор на ЮНЕСКО имала пълната подкрепа на Първанов. Той напомни на Министерския съвет, че е крайно време да отговори на изпратеното преди месец писмо от ръководството на ООН, с което се започва процедурата за номиниране на кандидатите за генерален секретар на международната организация.
"Външно министерство да не протака, да не шикалкави и да придвижи незабавно писмото с номинацията на Ирина Бокова за генерален секретар на ООН. Неясната позиция и евентуалното грешно решение на българското правителство по този въпрос може да радикализира поведението на АБВ по външната политика на правителството и да доведе до крайни решения относно участието ни в управлението", заяви възмутено Първанов.

Мандатът на настоящия генерален секретар на ООН Бан Ки Мун изтича в края на годината. Наскоро американското издание "Дипломатик Куриър" направи класация на обсъжданите претенденти за поста, според която именно Бокова е с най-добри шансове да оглави световната организация.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст