Благодарение на преизпълнението на заложените в бюджета за 2015 г. приходи то дефицитът в хазната е паднал под 2.5 процента. Това е добро постижение, като се имат предвид заложеният до 2.8% дефицит за миналата година в Конвергентната програма на правителството и очакваният от Европейската комисия недостиг от 2.5 на сто. Това сочи одобрената в сряда от кабинета информация за касовото изпълнение на държавния бюджет и на основните показатели на консолидираната фискална програма за 2015 година. Добрите резултати обаче се дължат не само на усилията на данъчните, а и на значителните суми, постъпили през миналата година от европейските фондове, които са били със 722.3 млн. лв. повече спрямо предишната година.
Милионерите у нас пак започнаха да се множат. През последното тримесечие на 2015-а в банките ни са се появили 69 нови депозита за над 1 млн. лв., или те са средно по 23 на месец. Така общият им брой става 680. След като на 20 юни 2014 г. КТБ бе затворена, милионерите започнаха да раздробяват влоговете си на по-малки суми – до 196 000 лв., които са защитени от закона при фалит на банка. От юли 2015 г. обаче тенденцията се обърна и вече две поредни тримесечия има ръст на милионерските влогове. Общата им сума е 1.68 млрд. лв., при 1.49 млрд. лв. в края на юни миналата година и 1.819 млрд. лв. преди затварянето на КТБ.
България ще поиска за нея да се предвиди от правилата за облагане с ДДС по отношение на пътните превозни средства. Указанието на НАП за прилагането на т.нар. данък "уикенд" ще бъде допълнено с нови пояснения. Това съобщиха от пресцентъра на министерството. В искането за дерогация до ЕК ще бъде предложено да се ограничи правото за приспадане на данъчен кредит до 50% за пътни превозни средства, по аналог на договорените изключения от Великобритания, Естония, Латвия, Полша и Румъния.