Обират каймака на държавните фирми

Пари

Какъв може да е стимулът за работа на един директор в държавно дружество? Ако компанията, която ръководи, е на загуба, за него няма никакви последици. Ако пък е на печалба, съответното министерство собственик ще му изсмуче парите. Бонуси и поощрения няма. Точно поради тези причини успешните държавни фирми се броят на пръсти. Да не говорим, че те са такива не заради шефовете си, а заради особения си статут и естеството на дейността си.

Така или иначе и тази година по горната схема в бюджета ще влязат стотици милиони, след като през седмицата правителството реши да изземе 50% от печалбата на държавните компании за 2015-а. Срокът за внасяне на отчисленията и дивидентите за държавата е 31 май, а за дружествата, които съставят консолидирани годишни отчети – 15 юли. От обхвата на разпореждането са изключени само лечебните заведения за болнична помощ, като се отчита тяхната специфика и изключителната им зависимост от ограничен брой източници на финансиране. Изключение се прави и за дружествата от отрасъл "Водоснабдяване и канализация" заради изпълнението на предварителните условия във водния сектор за усвояването на средства от новата оперативна програма "Околна среда". "Българска банка за развитие" АД също няма да дава половината си печалба, защото предстои провеждане на преглед на качеството на активите и стрес тест на банките.

Въпреки това проверка на вестник "БАНКЕРЪ" показа, че бюджетът ще получи солидна инжекция. Макар годишните финансови отчети на държавните дружества за 2015-а още да не са изготвени, данните за деветмесечието на миналата година са обнадеждаващи. Така например "Българският енергиен холдинг" е бил на плюс 118.5 млн. лева. Почти толкова е и положителният финансов резултат на АЕЦ "Козлодуй". "Електроенергийният системен оператор" и "Мини Марица-изток" пък отчитат печалба от по 58 млн. лв. към края на септември 2015-а. Други 75 млн. лв. се падат на "Булгартрансгаз". Държавното предприятие "Ръководство на въздушното движение" е изкарало 20 млн. лв., а "Летище София" – 4.5 милиона. В списъка може да включим още ВМЗ с 15 млн. лв. печалба и "Пристанище Варна" – с 8.5 млн. лвеа. Общо взето, оформя се сума от около половин милиард лева, половината от които ще постъпят в хазната. 

Важно е да се отбележи, че практиката да се взима каймакът от държавните фирми съществува още от 1998-а. От тогава от тях регулярно се събира дивидент, като първоначално ставките бяха на нива от 20 до 30% от реализираната печалба. В периода от 2002-ра до 2009-а бе решено бюджетът да прибира 50% от положителния финансов резултат. От 2010-а до 2013-а, по решение на бившия финансов министър Симеон Дянков, ставката беше вдигната рязко до 80% от печалбата, като отпадна и облекчението за дружествата, изплащащи държавно гарантирани заеми. Междувременно от 2011 г. държавните предприятия (като РВД и "Пристанищна инфраструктура") също бяха задължени да правят отчисления за държавата. В допълнение, с постановление на кабинета от 2012-а, в бюджета се "вля" и неразпределената печалба от минали години, а от 2013-а и лечебните заведения бяха принудени да разпределят дивидент. След това започва обратната тенденция и през 2014-а се взе решение да се прибират само 70% от печалбите. Миналата година процентът бе намален до 60, а през тази с още 10 на сто. Както споменахме, извадени са и цели групи дружества от здравеопазването и ВиК сектора.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст