Отново ще се преработват плановете за природните паркове

Докато казусът "Витоша ски" не бъде решен

Плановете за двата природни парка "Витоша" и "Пирин" ще бъдат отново преработени.

След като преди по малко от месец беше спрян плана за "Пирин", през тази седмица същата съдба постигна и този за "Витоша". По настояване на министъра на околната среда и водите Ивелина Василева новият план за управление на природния парк беше върнат за преработка. Причината е, че фирмата изпълнител  "Пролес инженериг", е предложила на около 40% от територията да се изградят ски съоръжения. Същата фирма направи и проекта за парк "Пирин" (бел.ред. тези проекти се финансират с пари от европейските фондове), който беше отхвърлен поради възражения на няколко екоорганизации. Те възроптаха срещу него с мотива, че проектът бил тенденциозен и прикривал доказани нарушения на закона, свързани с изпълнението на концесията на ски зона "Банско" и предлагал режими и дейности в услуга на нови инвестиции в ски туризъма.

Сега министър Василева обясни, че в този случай проектантът не е обосновал и аргументирал предложението си, като не пропусна да подчертае, че става въпрос за защитена територия. От екологичното ведомство са поискали проектът да се преработи, като се премахнат предложенията за презастрояване в защитените зони като се извадят нови терени от парка и станат буферна зона, в които законът допуска строежи.

От екоминистерството са  поискали да се прецизират зоните за развитие на ски туризъм и други дейности в парк "Витоша", както и да се обособят зоните с различни режими на ограничение. Промените трябва да бъдат направени до края на март,  а изпълнителят да прецизира проекта  и да го представи отново, за да се внесе за разглеждане и одобрение от Висшия експертен екологичен съвет. След, което той ще бъде разгледан и евентуално одобрен и от  Министерския съвет.

Министър Василева все пак не скри, че ски съоръженията на Витоша са изоставени и е необходимо те да бъдат модернизирани. Приемането на новия план обаче в никакъв случай не пречи на концесионера дори да ги подмени, тъй като за това няма ограничения.

Що се отнася до проекта за парк "Пирин", той трябва да бъде преработен , така че да отговаря на екологичното законодателство и на изискванията на ЮНЕСКО, под чиято защита попада.

Стана ясно, че въпреки широко прокламираните намерения на собственика на ски зоната "Юлен" да строи втори кабинков лифт, все още няма внесен документ за инвестиционното намерение, който да бъде разглеждан. Нека припомним, че в националния парк "Пирин" е забранено развитието на ски спорта с изключение на двете буферни зони – Банско и Добринище, но и за тяхното развитие е необходимо да се минат процедурите за екологична оценка и оценка на въздействието върху околната среда.

Споровете с концесионера "Юлен" се водят от 2001-а, когато е подписан договора за управление на ски зоната в Банско. На този етап дебатът по темата все още не е приключен, а в момента Съветът за развитие все още не е излязъл със становище  дали да се пристъпи към изменение на текущия договор за концесия, тъй като той според министър Василева съдържал противоречиви клаузи, които предполагат различно тълкуване.

Създадената междуведомствена група, която дълго се занимава с тези казуси още в началото на 2015-а направи анализ на концесионния договор  и предложи той да бъде преподписан, като в него залегнат и по-високи концесионни такси, но срещу  опрощаване на досегашните нарушения и разрешаване на нови строежи.

Това разбира се, няма как да се случи, като се има в предвид каква ще бъде реакцията на екозащитниците, които не пропускат да подчертаят, че национален парк "Пирин" е защитен не само от българското законодателство, но и от Организацията на обединените нации за образование, наука и култура, тъй като е част от световното богатство. И  със сигурност ще настояват да бъде спазено едно от указанията на ЮНЕСКО за управлението на защитената територия, за да запази статута си като такъв. А това на практика означава  забрана на строежа на  нови ски писти.

Кога окончателните планове ще бъдат готови, никой не се и опитва да гадае, тъй като никой не може да предвиди, на кой и какво още няма да му хареса.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст