Стара песен на нов глас в Москва

промишлен център Москва

Ще виси ли отново сигурността на Центъра на промишлеността ни в Москва на тънък косъм? Този въпрос пак излиза на дневен ред, след като преди дни бе обявена обществена поръчка за избор на нова охранителна фирма за най-ценния ни задграничен актив.  Процедурата включва осигуряването за 12 месеца и срещу 360 хил. лв. (без ДДС) на 24-часова физическа охрана на административната сграда, включително и в почивните и празничните дни, без огнестрелно оръжие, а с гумена палка, електрошок, нервно-паралитичен или сълзотворен спрей. Изискването към кандидатите е да обслужват също така няколко паник-бутона и при подаден сигнал да осигурят моторизиран екип, който да реагира и предотврати потенциалната заплаха.

Тази обществена поръчка се повтаря неизменно през последните няколко години с почти идентичен сценарий. В рамките на първоначално обявения срок нито една фирма не проявява интерес към конкурса. Което развързва ръцете на ръководството на центъра да прекрати процедурата и да премине към директно договаряне без обявление. Или казано иначе, да се разбере с някоя фирма, която да охранява българските обекти в Москва.

Въпросът сега е дали новото ръководство ще промени нещо в тази схема? Както "БАНКЕРЪ" вече писа, на 1 февруари изтече мандатът на предишния директор Илиян Цонев и министърът на икономиката Божидар Лукарски не го е удължил отново. Сега центърът се ръководи от Иван Градев Градев, който е бил повишен до директор, след като само заради него бяха променени редица нормативи. Назначението се потвърждава и от подадената на 1 февруари декларация до икономическото ведомство съгласно Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси.

За новия шеф се говори, че е много добър приятел на Лукарски по футболна линия и близостта им била демонстрирана и по време на визитата на българската делегация в руската столица през лятото на 2015-а. При все това няма да е зле да се поучи от досегашния горчив опит с опазването на руските имоти. Съгласно приложение №1 към Постановление 587 на правителството на Руската федерация от 14 август 1992-ра сред обектите, които подлежат на охрана от страна на държавата, попадат и дипломатическите представителства, в това число и консулските учреждения. Тази разпоредба от времето на Борис Елцин е препотвърдена и при промяната на официалния документ през ноември 2009-а, когато премиер е Владимир Путин. В устройствения правилник на центъра пък черно на бяло е записано, че той има "дипломатически статут по Виенската конвенция за дипломатическите отношения от 1961 г. и е част от зоната на работа на Посолството на Република България в Руската федерация". Тоест, трябва да се охранява от руската полиция или от държавна компания. Свидетели разказват, че тези разпореждания са били спазвани до 2008-а, когато тогавашният ръководител на промишления ни център – Малина Божинова, сменя охраната с частна фирма, чиито служители не са били въоръжени с огнестрелно оръжие. Малко след рокадата на гардовете – през февруари 2009-а, Божинова е разрешила в центъра да влязат и руски спецчасти, за да проверят наемателите. С действията си тя на практика е ликвидирала привилегиите на сградата, защото според споменатата Виенска конвенция в обекти с дипломатически статут могат да влизат представители на властта на съответната приемаща страна само с разрешението на посланика. А тогавашният български посланик в Москва Пламен Грозданов не е бил уведомен за акцията. Да не говорим, че директорът не е имал никакво право да комуникира с руските служби за сигурност, а още по-малко да дава разрешение за достъп.

След смяната на Божинова с ген. Кирил Мазнев през 2010-а държавната охрана отново е върната. Официално тя не е била въоръжена, но наетата компания е била  държавна и е постигнала договорка с директора на местната полиция служителите й да носят служебното си оръжие и в центъра. Само че вместо тази практика да се запази с идването на Илиян Цонев в Москва през 2013-а и след една доста съмнителна обществена поръчка са назначени нови гардове – частната фирма "Агентство Безопасности АЛЬФА – Квант". За нейните услуги са платени 311 180 лева. А как тя се е справила с отговорната задача най-добре говори обирът на промишления ни център, който се случи в навечерието на националния ни празник 24 май. Тогава трима или четирима маскирани и въоръжени крадци нахлули  през нощта в административната сграда, задържали двамата охранители, обезвредили алармата, след което разбили касата и офейкали с намиращите се в нея пари. Според официалните данни става дума за 1 млн. рубли, или 48 хил. лева. Но по информация на в."БАНКЕРЪ" сумата е много по-голяма. 

Цялата история с разследването така и потъна вдън земя, а най-ценният ни актив зад граница продължава да се пази от невъоръжена и неособено компетентна охрана. През миналата година бе избрана  ЧОО "АБ Радонеж" срещу 291 001 лева (без ДДС). Фирмата обаче няма собствена интернет страница, от която да е видно какви са възможностите й и какъв опит има, за да поеме един толкова важен обект. Единственото, което фигурира за нея в мрежата, е, че през март 2013-а е участвала в конкурс за охрана на обектите на "Сбербанк России" в Московска област и е отпаднала още при предварителния подбор. Сега остава да видим кои ще са новите гардове и да стискаме палци да няма нови издънки.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст