През 2020 година българите ще харчат повече пари за лекарства, свързани най-вече с лечението на незаразни болести. Тази прогноза направиха специалисти от фармацевтичната индустрия по време на форум за напредъка на сектора.
Оказа се, че през 2010 година в България потреблението на лекарства на глава от населението е било 201 долара, но очакванията са, че до 2020 година потреблението ще нарасне до 225 долара.
Експертите изразиха задоволството си от устойчивия пазар и ръст при продажбата на лекарства. Според тях през следващите години ще се повиши консумацията на пробиотици и хранителни добавки.
Фармацевтите обърнаха сериозно внимание и на спорните въпроси, свързани с баланса между фармацевтична индустрия и обществото. Акцентът падна върху ниската степен на доверие към сектора, цените на лекарствата, разходите на индустрията и неетичните маркетингови практики. Всъщност стана ясно, че фармацевтичните компании харчат 30% от приходите си за маркетинг и реклама.
По отношение на аптеките представителите на индустрията смятат, че до 2020 година индивидуалните аптеки почти ще изчезнат, а на тяхно място на пазара ще се наложи комбиниран модел – аптека + дрогерия + продажба на козметични продукти. Очакват се и множество процеси на сливания или изкупувания на малките вериги.
Експертите не пропуснаха възможността да посочат и положителното влияние на фармацията върху обществото. Те напомниха, че заболявания като рак, СПИН, хепатит C, артрит и други се превръщат по-скоро в хронични благодарение на напредъка в изследователската дейност. Фармацевтите уточниха, че индустрията предоставя близо 15 хил. работни места в България.