БСП-София прави кастинг за Нинова и Миков

Парламент Корнелия Нинова - БСП

Софийската градска организация на БСП ще покани в края на април кандидатите за лидер на партията, за да изслуша техните виждания и концепции за развитието и бъдещето на Столетницата. Това ще стане на две поредни заседания, уточни за "БАНКЕРЪ" председателят на столичните социалисти Калоян Паргов. Засега претендентите са само трима, след като във вторник (15 март) Корнелия Нинова официално обяви, че ще се включи в лидерската битка на конгреса, който ще се проведе на 7 и 8 май. Соцдепутатката коректно изчака да събере достатъчно номинации от местни организации. Пръв желанието си да се състезава за поста заяви варненският депутат Красимир Янков. Участието в надпреварата на сегашния председател Михаил Миков пък се приема по подразбиране, въпреки че той още не е обявил официално намеренията си. Но засега и номинациите за Миков са най-много.

Основната битка на конгреса на социалистите ще бъде между Нинова и Миков, за което "БАНКЕРЪ" вече писа в бр. 9 (4-11 март). Въпреки че от местните структури на Столетницата се очакват още поне десетина предложения. Основната задача, която ще бъде поставена на новоизбрания председател на БСП, партийните активисти формулират така: "Борисов да бъде изметен от властта и да възтържествува справедливостта."

"За да управляваш държавата, трябва да имаш кауза и да знаеш защо", посочи Нинова, давайки заявката си, че ще се бори за лидерския пост. Тя обобщи своята кауза в пет думи – "справедливост, солидарност, равенство, патриотизъм, свобода". Лявата депутатка обеща още, че ще направи БСП "истинска алтернатива на това, което става в момента". "Ще надграждам на това, което имаме дотук – почтено, без лъжи, без лицемерие", формулира целите си тя. Втората задача, която си поставя Нинова, е : "Да дам на БСП самочувствие." Третата е да превърне социалистическата партия в първостепенна политическа сила. И четвъртата: "Да обединявам", завърши изложението си кандидатката за лидерския пост.

Всъщност двата основни лагера в партията и парламентарната група вече са оформени. Около Нинова се обединяват както вътрешната опозиция, така и всички онези, които са недоволни от хаоса в партията, за който обвиняват лидера Миков и обкръжението му. Зад него пък застават окопалите се от години в партийната власт т. нар. фараони и онези, които искат формацията да се върне в руслото на лявата идеология и реторика, пък били те архаични и мухлясали.

Варненският депутат Красимир Янков, който пръв обяви кандидатурата си, се състезаваше за председателския прост и на предишния конгрес, но получи само 46 гласа. На предстоящия форум едва ли ще събере повече, макар че е номиниран от няколко организации. Въпреки че няма шанс да се пребори нито с Миков, нито с Нинова, Янков не крие самочувствието си и обяснява, че обявената му кандидатура трябва да се разглежда като деклариране на позиция. "Смятам, че промяната на ръководството на партията е неизбежно, за да се постигне обрат и възвръщането на БСП на позицията на водеща политическа сила. Реален шанс за успех всъщност имат политиката и мерките, зад които заставам. Нужна е обнова. Да се даде път за реализация на нови лица, които да направят осезаем авторитета на най-старата и имаща най-изграден кадрови потенциал партия", обяснява мотивите си той.

"Само жена може да оправи тази партия", смята пък близкият до БСП социолог Юрий Асланов, обяснявайки причината, поради която застава зад кандидатурата на Корнелия Нинова. Според него на червената партия вече не й трябвали "някакви много умни хора, които разсъждават за историята и пишат глупави декларации", докато се занимават с идеология. Нужни били хора, за които "политиката е днес и днес трябва да се реши еди-кой си проблем". Социологът е на мнение, че всички останали участници извън основната двойка Нинова – Миков, са миманс без шансове.

Освен тези три кандидатури в редиците на социалистите циркулират още няколко имена, включително и тези на Драгомир Стойнев, Илияна Йотова и Кирил Добрев, за които обаче е ясно, че ще си направят отвод – дори и да бъдат издигнати от местни структури. Както винаги, се споменава и името на доскорошния шеф на пловдивските социалисти – бизнесменът Георги Гергов. Но той преди дни подаде оставка като лидер на местната организация заради слаби резултати на кметските избори в края на миналата година и едва ли ще се нареди сред кандидатите за председателския пост.

Неофициално се спрягат и имената на Валери Жаблянов и Таско Ерменков, но те могат да срещнат подкрепа в много тесен кръг от партийните членове, и то предимно тези, които са свързани с миналото на партията. А повечето от активистите и симпатизантите й смятат, че трябва да се гледа напред, а не назад.

Що се отнася до вечния кандидат, водача на лявото крило в БСП Янаки Стоилов, повечето социалисти смятат, че той ще се откаже, въпреки че ще има номинации от местни структури. Някои предполагат, че той се надява, ако Миков остане на председателския стол, да го издигне за кандидат-президент на левицата. Самият Стоилов с витиеватите си фрази донякъде потвърждава тези нагласи. В отговор на този въпрос той казва: "Има различни предложения, в това число и за мен. Но е по-добре да се отговаря на въпроса след края на кампанията. Не е въпросът всеки да прецени сам себе си като най-добрия. Трябва да се избере човек, който най-успешно ще поведе партията към предстоящите президентски избори." По думите му кандидатурата на Михаил Миков има високи шансове. "Трябва да се разбере, че никой не е толкова нов, че да не може да се направи сравнение кой колко добре може да работи", е мнението на дългогодишния партиен функционер и депутат.

По отношение на предстоящия конгрес Стоилов смята, че този форум е изправен пред много дилеми, като една от тях е дали партията ще върви към модерен ляв образ, или ще бъде върната към социалнолиберални проекции. "Освен да бъдем опозиция, ние трябва да сме и алтернатива", категоричен е заместник-председателят на парламента.

На пленума на БСП миналата неделя бяха приети и вътрешни правила за провеждане на избор на национални органи на партията на 49-ия конгрес, които за първи път са записани в специален документ. Те трябва да гарантират откритост, публичност и равнопоставеност както при провеждане на дискусиите по политическите въпроси на конференциите и общите събрания на общинските, районните и градските организации, така и относно направените предложения за местните и национални партийни органи. Регламентът изисква да се спазват морално-етичните отношения между кандидатите, коректен тон на кампанията и да не се допуска дискредитиране в партиен и в личностен план. Така се прави опит дискусиите да се концентрират върху политики, а не върху лични амбиции и персонални противопоставяния.

"Този път конгресът трябва да се съсредоточи не върху кадровите проблеми – не върху това кой ще ни е лидер и кои ще са хората в ръководството, а върху политиките. Едва след като ги изясним, тогава ще трябва да изберем хората, които ще ги изпълняват. Защото досега, когато се зададе конгрес, винаги започваме едно умуване над кадровите решения. А политиките са по-важни – социална, образование, здравеопазване, битова престъпност", смята и левият депутат Георги Свиленски.

Пленумът на БСП прие и друго важно решение, напълно в унисон със засиленото антикорупционно говорене в последно време. Кандидатите за лидер на партията и за членове на Националния съвет ще трябва да представят декларации, подобни на тези в Сметната палата, които ще бъдат качени на сайта на социалистическата партия. Тоест те предварително ще декларират парите, имотите и дяловите си участия във фирми, които имат.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст