Отпор срещу нулевите лихви

Лондонското Сити

Дребни и средни предприемачи във Великобритания са открили лек срещу символичните лихви, които начисляват банките на свободните им средства. Той се нарича "реверсивен аукцион" и се организира от лицензирани посредници.

Казано накратко това означава, че притежателите на пари предлагат на банките да наддават, за да получат по-добър доход. А това е особено важно в сегашната действителност, защото, по данни на Асоциацията на британските банкери, фирмените оборотни авоари са се увеличили със 7% през миналата година спрямо 2014-а и са достигнали общо 164 млрд. брит. паунда. Тази тенденция ще се запази, защото дребните и средни предприятия от Острова трупат налични пари в очакване на "буря". Така поне смята Дейвид Поустингс – главен изпълнителен директор на фирмата "Биби Файненшъл сървисиз", работеща в областта на търговското финансиране. В проучване на инвестиционните намерения на компаниите екипът на Поустингс констатира, че участниците в анкетата очакват продажбите им да се запазят на досегашното равнище или да намалеят, а икономическата картина в национален и в световен план да се влоши.

Един от организаторите на реверсивните аукциони е "Флегстоун Инвестмънт мениджмънт" – софтуерна фирма за финансови услуги, чиято дейност се регулира от английския банков надзор Financial Conduct Authority. Компанията управлява краткосрочни клиентски авоари за 1 млрд. брит. паунда и работи с над 20 банки, предлагащи както традиционни, така и специализирани услуги. Такива са "Шоубрук", "Метро банк", "Сосиете женерал Хамброс" и "Инвестек". "Флегстоун" проучва и проверява задълбочено всичките си клиенти и не начислява никакви такси на кредитните институции.

Сред доволните потребители на услугите на посредника е предприемач, продал бизнеса си за 55 млн. брит. паунда. За тях банките предложили 0.25% лихва, което автоматично изпратило бизнесмена при "Флегстоун". В рамките само на 72 часа екипът на фирмата открил осем сметки на клиента по условията на тримесечни депозити. След приспадането на комисионната за услугата от 15%, предприемачът получил почти 1% над първоначално предложената му от банките лихва.

Подобни екстри могат да се срещнат само на силно развити пазари какъвто е английският и за каквито българите могат само да мечтаят. Въпреки че да си първобитен си има и положителни страни, защото те подминават маса неприятности, като например внесената от Щатите финансова криза през 2007-2008-а. Лошото е, че не могат да се предотвратят катастрофи като казуса КТБ, защото те са типични за "картонените" финансови структури, измислени отвъд Океана още в началото на миналия век. И които дори щатските финансови надзорници проспиват.

Все пак, като се има предвид безбрежната ликвидност на българския банков сектор и неохотата на кредиторите да приемат депозити и да отпускат заеми, регулаторите биха могли поне да помислят как да разсекат възела без да гонят и да ощетяват банковите клиенти.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст