“Райфайзен” може и да остане в Полша

Карл Севелда

"Райфайзен банк интърнешънъл" може да си позволи да запази полското си поделение и да не го продава на всяка цена. Мениджърите й са променили намеренията си, защото вече са "на ръка разстояние" от постигането на целта да заздравят капиталовите си коефициенти, коментира за журналисти във Виена на 16 март главният изпълнителен директор на институцията Карл Севелда. Според него вторият по големина кредитор в Източна Европа все още има желание да се раздели с полския си бизнес, но може и да не успее.

Продажбата на "Райфайзен банк Полска" бе крайъгълният камък в плана за увеличение на капитала на компанията майка, предоставен миналата година. Сделката бе възпрепятствана от сложната си структура, поискана от полските регулатори. Тя бе предприета след промяната на политическата и икономическа обстановка в Полша след миналогодишните избори, спечелени от дясната партия на Ярослав Качински "Право и справедливост". Новите управляващи въведоха налог върху банковите активи в размер на 0.44% годишно, който се събира от 1 февруари. Да припомним, че на облагане подлежат всички активи над 4 млрд. полски злоти (грубо 1 млрд. щ. долара) на местните банки, клоновете на чуждестранните банкови групи, както и на кредитните институции и на кооперативните спестовни и кредитни фондове. Този данък, по оценка на Севелда, "е разрушителен за банките, намалява значително пазарната им оценка и не подобрява инвестиционния климат в страната", което е и основната причина за желанието на "Райфайзен банк интърнешънъл" да продаде полската си банка. 

Севелда постави увеличението на капиталовите коефициенти в челото на списъка от приоритети през 2015-а, след като година по-рано конфликтът в Украйна донесе първите загуби на базираната във Виена банка. Оригиналният му план залагаше основно на "вталяването" на "Райфайзен интърнешънъл" чрез закриване на полския бизнес и ограничаване на дейността в Русия.

Първата инициатива обаче удари на камък, след като полските регулатори поискаха от австрийската майка да изключи от портфейла деноминирани в швейцарски франкове ипотеки и да структурира сделката като комбинация от продажба на дял и първоначална публична оферта на акции. Докато "Райфайзен интърнешънъл" се пазареше с контролните органи, книжата на полското й поделение поевтиняха рязко заради новите налози и вследствие на новите наредби, изискващи от банките да поемат част от загубите от конвертирането в полски злоти на ипотечните заеми, отпуснати в чуждестранна валута. Все пак австрийският кредитор потвърди обещанието си да продаде най-малко 15% от "Райфайзен банк Полски" чрез първоначална публична оферта до юни, но при условие, че пазарните условия за подобна сделка са благоприятни. Севелда сподели също, че все още има няколко кандидати за полската банка.

"Райфайзен интърнешънъл" отчете значителен напредък в борбата си да достигне коефициент на капиталова адекватност на първокласния си капитал от 12% до края на 2017-а. Това съотношение, което измерва финансовата сила на институцията, е било 11.5% към 31 декември 2015-а. Австрийската банкова група отново отчете печалба през миналата година благодарение на приходите си от руския бизнес и на прекратяването на губещата си серия от Унгария. Ръководството й прогнозира, че провизиите за лоши заеми и оперативните й разходи ще намалеят през 2016-а и вместо да бъдат разпределяни дивиденти, би могло да се подсили капиталовата база на групата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст