Бюджети в опасност

Когато се заговори за фискална дисциплина в Европейския съюз, в съзнанието на анализаторите изплува магическото число "три". Става дума за заложения в Пакта за стабилност и растеж таван на бюджетния дефицит от 3% от БВП, който трябва да съблюдават членовете на общността. Ако го надвишат, рискуват да отнесат глоба. Това обаче не се е случвало, въпреки че някои държави непрекъснато нарушават правилото. То бе въведено през 1998-а с цел да се засили бюджетният надзор и за този период 25 от общо 28-те в момента страни от ЕС са надхвърляли този таван в различни години и с различна продължителност. Единствените "отличници", които никога не са "изпускали" бюджетните си дефицити над 3% от БВП, са Швеция, Естония и Люксембург.

Последните сметки и икономически оценки, проследени от агенция "Блумбърг" от януари насам, показват, че осем държави са в опасната бюджетна зона и през тази година. Пет от тях – Великобритания, Франция, Испания, Гърция и Хърватска – най-вероятно ще надхвърлят тавана на дефицита. А други три – Финландия, Полша и Румъния – се очаква да спрат на ръба. Въпреки това тазгодишният "клуб на нарушителите" ще е най-малкият за последните девет години. 

До стената на срама в периода от 1998-а до 2007-а са се подреждали максимум 11 държави (това е станало през 2004-а). През 2007-а броят им е паднал до едва две – Гърция и Унгария, след което, в резултат на тръгналата от САЩ финансова криза, скача до 22 – през 2009-а и 2010-а. В списъка са и фискалните "консерватори" Германия и Австрия. В този период средният бюджетен дефицит на ЕС е скочил до 6.7% от БВП срещу едва 0.9% през 2007-а. Ирландия пък е със своеобразен индивидуален рекорд от 32.3% бюджетен недостиг през 2010-а (по данни на Европейската комисия). 

За затъналата в дългове Гърция и за борещата се за растеж Франция 2016-а ще е съответно 21-вата и деветата година на свръхдефицит. И към двете държави са отправени многобройни предупреждения. И точно толкова "опрощения" от ЕК – Париж получи поредна отсрочка до 2017-а да направи необходимите реформи и да внесе ред във финансите си. 

Френският финансов министър Мишел Сапен очаква дефицитът на страната му да влезе в норма до изтичане на новия краен срок, макар че в последните си прогнози икономистите, анкетирани от "Блумбърг", не са толкова оптимистични. Те очакват 3.2% недостиг през идната година и 3% през 2018-а. Другият вероятен нарушител наред с Франция е Хърватска, която наскоро излезе от проточилата се шест години рецесия. Бюджетният й дефицит през 2016-а се очертава да скочи до 4.8% от БВП и след това да спадне до 4.1% през 2017-а. Предвижданията за Испания са 3.5% недостиг през тази и 2.8% през идната година, за Гърция – съответно 3.4 и 2.4% и за Великобритания – 3.1 и 2.2 процента.

Тазгодишният бюджетен победител ще е Люксембург с бюджетен излишък в размер на 0.4% от БВП, следван от Естония с 0.2 и Германия – с 0.1 процент.

 

Стената на срама за фискалната дисциплина на страните от ЕС през 2016-а и 2017-а

(Числата са прогнозни и са на база на данните, събрани от агенция "Блумбърг" от януари насам)

Държава                          2016-а                                     2017-а

Хърватска                       4.8% от БВП                            4.1%

Франция                          3.5%                                         3.2%

Испания                          3.5%                                         2.8%

Гърция                            3.4%                                          2.4%

Великобритания             3.1%                                          2.2%

Финландия                      3.0%                                          2.7%

Полша                             3.0%                                          3.0%

Румъния                          3.0%                                          3.0%

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст