Поредната тежка задача се очерта пред Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и нейния председател Иван Иванов. Ябълката на раздора този път е предстоящото намаление на цената на природния газ, което рефлектира и върху тарифите на парното, тъй като почти всички топлофикации в страната вече са преминали на синьо гориво.
Предложението на "Булгаргаз" е през второто тримесечие на годината природният газ да поевтинее с 23.02% и 1000 куб. м да се продава за 312.21 лв. (без ДДС) – тоест с 93.35 лв. по-малко, отколкото досега. През седмицата то бе разгледано от комисарите, които дадоха индикации, че специалистите на газовия търговец са работили много коректно и са отразили съвсем прецизно в своето предложение промяната на стойността на алтернативните горива, цената на курса на долара спрямо лева, както и калоричността на синьото гориво. Но окончателното им решение ще бъде обявено идната седмица. Едрият бизнес обаче отсега е на друго мнение. В отворено писмо до КЕВР и енергийния министър Теменужка Петкова Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори, Българската асоциация на металургичната индустрия и Българска камара на химическата промишленост настояха тарифите да намалеят още по-драстично и да паднат до равнище под 284 лв. за 1000 куб. метра.
"Изключително важно е цените на природния газ в България да са съотносими към равнищата в останалата част на Европейския съюз. България не може да си позволи да губи конкурентоспособност, инвестиции и работни места от допълнително забавяне на намалението на цената на природния газ и липсата на достъп до конкурентни доставки", изтъкват трите организации. Техните изчисления са, че за първото тримесечие на 2016-а цената у нас е 405.56 лв. за 1000 куб. м, или 43.59 лв. за мегаватчас. Което прави съответно 207.91 и 22.35 евро, докато в момента цената на спот пазарите в Европа, като например Централно-европейския газов хъб, е 12-13 евро за мегаватчас. С други думи, цените на Стария континент са с 1.7 пъти по-ниски, отколкото в нашата държава.
В отвореното писмо се прави още един много интересен паралел. Цената на природния газ у нас за първото тримесечие на 2006-а е била 296.69 лв. без ДДС за 1000 куб. м, а през февруари същата година суровият петрол се е търгувал на нива около 73.34 долара за барел. "Остава неясно, защо десет години по-късно към днешна дата при двойно по-ниска цена на суровия петрол – 31.16 долара за барел, цената на природния газ в България, запазва необичайно високи стойности и разликата е над 100 лв. на 1000 куб. метра? Цените на петрола за тази година се очаква да бъдат в границите 30-40 долара/барел, а на втечнения природен газ (LNG) сега стигат около 100-120 долара за 1000 куб. мeтра. Спот пазарите са важни при формиране на крайната цена, където има конкуренция. Дори без физическа инфраструктура има възможности за виртуални доставки за България, което ще се отрази и на крайната цена. В тази връзка категорично настояваме КЕВР да ускори процеса на преговори със съседните регулатори по споразумението за виртуален обратен поток. Това е една възможност за по-пазарни цени, за която индустрията настоява от години", посочва бизнесът.
Не само синьото гориво ще изтормози Иван Иванов и колегите му, а и определянето на новите тарифи за топлофикациите. Намалението на цената на газа води до съществено намаление на годишните разходи на дружествата, произвеждащи електрическа и топлинна енергия. Само че така ще се наруши принципът на равнопоставеност между интересите на клиентите и енергийните компании. Поради тази причина КЕВР предвижда намаление на цената за отделните топлофикации. Намеренията са например в София електроенергията, произвеждана от когенерация, да поевтинее от 169.5 на 139.9 лв. за мегаватчас. В същото време цената за потребителите ще се свие символично – от 70.8 на 68.62 лв. за мегаватчас. Сходна е ситуацията и в Пловдив. И там преференциалната цена за тока ще бъде намалена драстично – от 171 на 144.19 лв., а за бита тарифата ще падне незначително – от 68. 85 на 67.32 лв. за мегаватчас. Големият печеливш от цялата работа ще е Националната електрическа компания, която ще плаща по-малко средства за тази енергия.
Това със сигурност ще се понрави на Асоциацията на индустриалния капитал, БСК, БТПП и КРИБ, които пък в свое писмо до КЕВР настояха поевтиняването на природния газ да се отрази единствено в намаление на цената на електроенергията, произвеждана от когенерациите на топлофикациите, което ще облекчи и бита, и индустрията чрез намаление на таксата "задължение към обществото".
"Приносът на когенерациите в оскъпяването на цената на електроенергията е общо 285 млн.лева. Не трябва да се спекулира с понятието производство на електроенергия по високоефективен начин. Това е субсидирана цена много по-висока от пазарната. От нея се възползват клиентите на топлофикационните дружества, които са едва 11%, а се плаща от всички български граждани и бизнеса като добавка "задължение към обществото", заяви председателят на АИКБ Васил Велев по време на общественото обсъждане.
Иначе поевтиняването на парното и топлата вода ще се усети най-силно в Плевен, където от април се предвижда спадът да е 15 лв. за мегаватчас – до 36.47 лева. С 11 на сто се очертава да намалеят цените във Враца и Разград, с 9% – във Велико Търново, с 5 на сто – в Бургас и Варна.
Естествено, зададе ли се "акция" за по-евтино парно, няма начин да не се намесят и политиците. Депутатът Мартин Димитров от Реформаторския блок например заяви, че има и по-големи възможности за намаляване на цените на топлоенергията от предварително обявените. Но според него този разговор трябвало да се води на базата на конкретни изчисления. Димитров не скри, че основната цел сега е справяне с дефицита на НЕК, припомняйки, че преди около шест месеца той е бил между 600 и 800 млн. лева. Далеч по-критичен бе Жельо Бойчев от БСП. Неговото становище е, че няма как потребителят да остане доволен от това, което вижда в момента. "Реалните данните показват, че за миналата година цената на природния газ спадна общо с 31%, цената на топлинната енергия с малко над 16 процента. Струва ми се, че тази ножица ще се отвори още повече със сегашното предложение на регулатора. Защото цената на парното в София трябва да бъде намалена само с 3% при очевидното падaне на цената на газа", отбеляза той.