„Булгартабак“ на колене

Протест пред сградата на Булгартабак

Работници от "Булгартабак" протестират в центъра на София срещу затварянето на цигарената фабрика в столицата. Скандираха недоволни и пред Народното събрание, и пред централата на тютюневия холдинг. Демонстрацията им е предизвикана от предстоящите съкращения на 90% от персонала, след като компанията майка обяви, че от 1 април ще спре износа на цигари за Близкия изток.

От тази дата софийската цигарена фабрика на практика затваря цеховете си за неопределено време, а 400 души остават без работа. Те недоумяват как до 15 март мощностите са били напълно натоварени, работили са на три смени. А от следващия ден вече няма производство.

Счетоводния отчет за 2015 г. не подсказва основания за такива крайни мерки от ръководството на "Булгартабак". Единствения намек е информацията, че през 2015 г. групата е повишила ефективността и натоварването на производствените мощности извън България, вследствие на което натуралният обем на износа на цигари от България регистрира известен спад.

Отчетът на мениджърите пък говори друго – през последните години "Булгартабак" се е превърнал в една гъвкава и пазарноориентирана структура, която произвежда продукти, съобразени с основните фактори на търсене в конкретния регион – балкански страни, Близък и Далечен изток. Още повече че експортната листа била в пълно съответствие с желанията, потребностите и предпочитанията на клиентите им във всеки един от тези райони. Включително и опаковките. А трайното пазарно присъствие там давало възможности за реализиране на продукцията, при това на цени, гарантиращи постоянен нетен доход.

На този фон твърденията, че негативна медийна кампания е срутила бизнеса на "Булгартабак", изглеждат доста нелепо. Просто не е сериозно да се говори, че това е причина да се затвори един от малкото работещи браншове у нас, който нямаше проблеми в производството и търговията на тютюневи изделия.

Иначе средният размер на компенсациите за работниците ще бъде 15 000 лв., но за някои сумата ще надхвърли 35 000 лева. Например за Владимир Жеков, който е изпълнителен директор на "София БТ", и вероятно ще премине в структурите на холдинга, смятат работниците.

Засега не е ясно какво ще се случи след 1 април. Говори се, че мощностите й ще бъдат преместени. Нещо подобно се случи, когато софийското дружество закупи фабриката в Пловдив – "Юрий Гагарин" АД. Започнаха размествания на машини от София към Пловдив и към Благоевград, където е другата цигарена фабрика на холдинга.

Според синдикатите минимум 600 души ще изгубят работата си заради спирането на износа на цигари към пазарите в Близкия изток, на които се формират 80% от приходите на софийската фабрика на "Булгартабак". Спирането на производството на цигари в столицата индиректно ще доведе до освобождаването на служители и в другите дъщерни дружества на холдинга в "Плевен – Табак", където се преработва тютюнът, и в "Юрий Гагарин", където се правят печатни материали и филтри.

Доколкото се запазва само производството на около 30% за вътрешния пазар, това ще наложи да се свие и капацитетът на благоевградската фабрика, който е много по-голям. Данните показват, че пазарният дял на тази компания през четвъртото тримесечие се повишава до 31.3% и достига нивата си от края на 2014-а и началото на 2015-а.

Тук трябва да уточним, че предстои верижна реакция. Съвсем логично след като намалее производството на цигари, ще се изкупуват и по-малки количества български тютюни от производителите на суровината. В момента "Булгартабак" събира около 16% от нея. Задължението според приватизационния договор бе да изкупува минимум по 5000 т тютюни годишно. Но този ангажимент приключи изтече през миналата година. 

Протестите срещу затварянето на "София БТ" въобще не повлияха на акционерите на компанията майка "Булгартабак холдинг" (или по-скоро тези, които ги представляват) и те обсъдиха промени в съвета на директорите й. Броят им бе увеличен на петима души. Двама от сегашните членове на борда – изпълнителният директор Венцислав Чолаков и Миглена Христова, са освободени. Мястото си запазва третият – Радослав Рахнев. Сред новите имена са трима от директорите на дъщерните "Благоевград БТ" и "София БТ". Единият е живеещият в Дубай индиец Шреаз Кишор Фадниз, останалите са Владимир Жеков и адвокатката Светлана Мартева. Четвъртият е друг индиец с дубайски паспорт – Рахул Дататрая Нимкар. Всеки един от тях ще получават по 2600 лв. месечна заплата.

Поканата за свикването на извънредното общо събрание изненадващо (според някои) съвпадна с продажбата на дяловете на двамата миноритарни акционери – Делян Пеевски и италианският предприемач с български паспорт Едуардо Миролио. Тя пък стана на много по-висока цена от тази, на която в момента се търгуват акциите на холдинга. Купи ги създаденото в Дубай дружество TGI Middle East FZE. Делът му от 12.22% е колкото на двамата споменати инвеститори. Това обаче все още не дава отговор на въпроса кой е истинският собственик на предприятието. Според приватизационния договор мажоритарен акционер остава регистрираната в Австрия BT Invest. КОЙ стои зад нея обаче и сега не стана ясно. Самият факт, че е освободен Венцислав Чолаков, смятан за близък до Делян Пеевски, даде храна на подозренията, че може би има някакви по-съществени размествания в собствеността на "Булгартабак".

Но има още нещо. През 2014 г. Stiga Anstalt и Woodford Establishment, регистрирани в Лихтенщайн, изместиха лихтенщайнската офшорка Livero като собственик на BT Invest. Въпреки изброените промени мениджър на BT Invest все още е Венцислав Чолаков.

Няма фактически основания за такова подозрение, но влизането на индийци в управлението на "Булгартабак" напомни на доста хора в бизнеса за случилото се с металургичния гигант "Кремиковци". Дано не са прави…

 

И след приватиазацията…

В приватизационния договор за "Булгартабак" има 10-годишен срок, в който дружеството трябва да продължи да произвежда цигари, и петгодишен за изкупуването на български тютюн. Той започна да тече от 2011 г., когато първото правителство на ГЕРБ успя да продаде 79.83% от капитала на холдинга за 100.1 млн. евро. Тогава не се намериха стратегически инвеститори, защото всички големи компании вече си бяха построили фабрики на Балканите. Но влизането в дружеството на финансов инвеститор може би създаде терен за сегашните проблеми.

От Агенцията по приватизация уточниха в свое становище, че няма нарушение на приватизационния договор на предприятието – срокът, в който купувачът на тютюневия холдинг трябваше да запази броя на служителите, е изтекъл. А дружеството "София БТ" реално не е преустановило изцяло своята дейност. Ако обаче бъде доказано, че фабриката или друго предприятие в структурата на "Булгартабак" в продължение на повече от 12 месеца не извършва дейност, агенцията може да наложи санкции до размера на стойността на сделката по приватизация – 100 млн. евро.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Смятате ли, че първата задача на новото Народно събрание трябва да е изборът на нов ВСС, който да излъчи нов главен прокурор?

Подкаст