Синдикати са против проектопромените в Закона за МВР, работодателите подкрепят реформата

мвр

Синдикални организации се обявиха против отнемане на социални придобивки с проектопромените в Закона за МВР, от бизнеса заявиха, че подкрепят реформата и искат промените да са още по-смели. Позициите бяха изразени на заседанието днес на Националния съвет за тристранно сътрудничество, сочи БТА.

Президентът на Националния синдикат на пожарникарите и спасителите в България Венцислав Станков каза, че от синдиката не подкрепят намаляването на годишния платен отпуск от 30 на 25 дни, както и деленето на служителите на новопостъпили и заварени, и намаляването на възнагражденията при пенсиониране на новопостъпилите в системата след 1 януари 2017 г. от 20 на 12 заплати. Станков допълни, че подкрепят общата администрация да премине по Закона за държавния служител, но има длъжности, които не трябва да са по този закон или по трудови правоотношения, като преподавателите по специални дисциплини в Академията на МВР.

От Синдиката на гражданската администрация в МВР подкрепят административната реформа, но отбелязаха, че заплащането по трудово правоотношение значително изостава и трябва да се промени принципът за определяне на базата на формиране на работните заплати, като основата да е средната заплата за бюджетната сфера. От структурата подкрепят държавните служители от администрацията да преминат по Закона за държавния служител, но искат преди преминаването да им бъдат изплатени обезщетения.

Председателят на АИКБ Васил Велев заяви, че Асоциацията подкрепя законопроекта за промяна на Закона за МВР и смята, че реформите са закъснели и недостатъчни. Той обяви, че от бизнеса биха подкрепили и по-смели реформи. Велев смята, че са нужни повече камери, а не повече полицаи, повече техника, а не повече гориво за колите. Според работодателите нашата страна по процент на разходите за сигурност в бюджета е на второ място в ЕС, по разходи за сигурност към БВП също сме далеч над средноевропейското равнище.
Велев отбеляза, че ако проблемът с мотивацията полицаите да искат да ни пазят е намаляването на 20-те заплати, то винаги може "да се намери някой, който да даде 20 заплати, за да не ни пазят".

По думите на президента на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов проектопромените сякаш опират до това, че има хора, които като социални придобивки не живеят чак толкова лошо като всички останали, и сега е необходимо "да се погрижим и те да живеят толкова лошо".

Според проектопромените в Закона за МВР обезщетенията при пенсиониране се намаляват от 20 на 12 месечни заплати за новопостъпилите в системата, а отпуските в системата се съкращават с пет дни. Предлага се премахване на несвойствени за МВР административни услуги и създаването на държавно предприятие "Център за предоставяне на услуги". Главната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" трябва да се преобразува в Изпълнителна агенция "Пожарна безопасност и защита на населението". Предвижда се и създаването на подобна агенция, която да поеме социалните дейности в министерството.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст