От общо получени 3012 сигнала за съмнения за нередности 538 е изпратил Държавен фонд "Земеделие" до прокуратурата от 2011 г. досега. Получените сигнали от началото на тази година са 366, като 35 от тях са изпратени до прокуратурата, съобщи днес директорът на фонда Румен Порожанов на пресконференция по темата.
Той заяви, че фонд "Земеделие" стриктно спазва всички процедури по договаряне, оторизация и контрол. Сред основните цели в ежедневната работа на фонда е ефективната превенция и противодействие на нередностите, измамите и корупцията. Освен плановите проверки, се правят такива и сигнали и жалби, подчерта Порожанов.
Юлиан Марков, директор на дирекция "Противодействие на измамите" във фонда, каза, че средно между 550 и 600 сигнала за нередности постъпват всяка година във фонда.
Оглавяваната от Марков дирекция се състои от 13 души, 9 от тях извършват проверки по сигнали за нередности. Той каза, че най-големият дял нарушения – 51%, по Програмата за развитие на селските райони (2007-2013 г.) са свързани с представяне на документи с вероятно невярно съдържание. На следващо място като процент (25%) на допуснати нарушения е декларирането на неверни данни от страна на бенефициентите при представяне на проектните си предложения, заявленията за подпомагане и заявките за плащане.
Следващият вид нарушения (14%) е т.нар. изкуствено създаване на условия за подпомагане с цел осигуряване на предимство в противоречие с целите на мерките за подпомагане.
Друго нарушение (7%), основно по схема "Създаване на стопанства на млади фермери", е наличието на втори ръководител на стопанството, който не отговаря на изискванията за подпомагане. 2% от нарушенията са свързани с манипулиране на тръжни процедури от бенефициентите.
1% от нередностите се отнасят до неизпълнение на договорно задължение, което включва нарушения, свързани с изпълнението но сключения договор за подпомагане, каза Юлиан Марков. Той информира, че общините Чирпан, Тетевен, Кочериново и Бойница, кандидатствали по общински мерки – 321 и 322, са представяли документи с вероятно невярно съдържание.
Съмнения за измами има и при бенефициенти, кандидатствали по частни мерки 311 и 312. Те са представили документи с невярно съдържание, заявили са за подпомагане луксозни автомобили и къщи за гости и изкуствено са създали условия с цел осигуряване на предимство в противоречие с целите на мерките.
Установен е и случай на 15 подадени заявления за подпомагане, изготвени от една и съща консултантска фирма, съобщи Марков.