В чужбина ще се гласува само в посолствата

Парламент

Парламентът продължи и в петък (22 април) с безумните поправки в Изборния кодекс. Депутатите приеха изборни секции в чужбина да се разкриват само в дипломатическите представителства – посолства и консулства. Допълнителни секции извън тях няма да има. Това стана по предложение на Патриотичния фронт, чиято мотивация е масовият вот на изселници в Турция, който не може да бъде контролиран адекватно от българските власти и който почти на сто процента е за ДПС. Поправката мина с гласовете на всички политически сили без Движението, което беше против. Тя обаче ще засегне всички наши сънародници зад граница – без значение дали са в страни извън ЕС, или в държави членки, защото депутатите хем ги задължиха да гласуват, хем ограничиха тези им възможности. Всъщност най-скандалните изменения в кодекса са инициирани от патриотите, но ГЕРБ безрезервно ги подкрепя, с което е напът да предизвика сериозно недоволство и брожения в държавата.

Съпредседателят на ДПС Четин Казак заплаши по време на дебата, че ако се приеме забрана да се гласува извън дипломатическите представителства, формацията му ще стане категорична и безкомпромисна опозиция на всяко предложение на мнозинството. "Аз се учудвам на лекотата, с която колегите от ГЕРБ се връзват на партии, които никога не могат и да се надяват да получат доверието в чужбина. Защо се подвеждате, колеги, по свирката на патриотите, в името на някакви ирационални страхове", обърна се Казак към управляващите.

В петък сутринта премиерът Бойко Борисов се появи изненадващо в Народното събрание. След кратка среща с лидерите на Патриотичния фронт Валери Симеонов и Красимир Каракачанов, председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов и шефа на правната комисия Данаил Кирилов в кабинета на председателя на Народното събрание Цецка Цачева Борисов си тръгна без изявления пред журналистите.

По-късно на брифинг в кулоарите Патриотите и Цветанов обясниха, че срещата е била заради промените в Изборния кодекс, които се интерпретирали неправилно в медиите. Шефът на депутатите от ГЕРБ обясни, че ще коригират решението си да не се огласяват социологически проучвания по време на предизборната кампания, ще отменят и забраната за създаване на местни коалиции. Цветанов отбеляза също така, че е възможно още на президентските избори да се гласува и електронно.

Лидерът на НФСБ Валери Симеонов обясни, че той е инициирал срещата с министър-председателя, защото след приемането на задължителното гласуване имало негативни реакции от страна на средствата за информация и народни представители, което притеснило него и колегата му Каракачанов, тъй като предложението било тяхно. Симеонов  уточни, че по време на срещата "позициите на всички страни били изяснени".

По повод на задължителното гласуване Цветанов припомни, че от февруари 2014-а ГЕРБ активно са събирали подписи в негова подкрепа, както и за въвеждане на електронното гласуване. Така че в момента изпълняват този свой ангажимент. "Знаете, че имаше искане за активна регистрация, което беше искане на Патриотичния фронт, и за да направят и те съответните отстъпки, ние възприехме принципа при задължително гласуване не след първи национален избор, а след два последователни избора да бъдат заличавани тези, които не са се възползвали от това конституционно право“, продължи Цветанов. Според него това е форма на активна регистрация и начин избирателните списъци да се осъвременят, като се изчистят от "мъртви души".

Цветан Цветанов обеща, че управляващите ще направят всичко възможно да има експериментално електронно гласуване още на първия национален избор, а "ако има възможност, това да бъде въведено на президентските избори, които предстоят есента". Според резултатите и техническите възможности ще се направят и съответните законодателни промени за въвеждането му на първите парламентарни избори.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст