Негативни новини съживиха доходността

ЕЦБ

Николай Ваньов

Експерт, "Инвестбанк" АД

 

Изминалата седмица бе по-скоро негативна за инвеститорите в основните в глобален мащаб държавни дългове. Доходностите по почти всички книжа поеха нагоре, поставени под натиск от силните ръстове на капиталовите пазари и достигането на петмесечен връх в цените на петрола въпреки негативния развой на срещата на ОПЕК в Доха.

Фокусът на анализаторите бе насочен към срещата на борда на ЕЦБ на 21 април, на която основните лихви в еврозоната очаквано бяха оставени на равнищата отпреди месец. В пресконференцията си след срещата президентът на институцията Марио Драги за пореден път отбеляза, че ЕЦБ ще направи всичко възможно според мандата й, за да стимулира растеж и да върне инфлацията на нормални нива. Може би най-важната точка бе свързана с планираното разширяване на програмата по вливане на ликвидност към корпоративните дългове. Фактът, че ще се включват книжа с падеж до 30 години, изненада пазарите, тъй като очакванията бяха за много по-тесен обхват на купуваните корпоративни дългове. Анализаторите определиха това решение като негативно за пазарите на ДЦК, тъй като ЕЦБ може да насочи по-голяма част от планираните общо 80 млрд. евро месечно към корпоративния дълг. На тази база наблюдавахме силни ръстове на доходностите по дълговете на страните от ядрото на еврозоната. Десетгодишните немски бундове се търгуваха при ниво на норма на възвръщаемост от 0.222%, формирайки ръст от 9.5 базисни точки. Повишението при сходните като срок френски ДЦК се равняваше на 8.4 базисни точки до 0.554 на сто.

Възможното разводняване на покупките на държавни дългове от ЕЦБ оказа силно негативен ефект и върху цените на дълговете, емитирани от страните от периферията на еврозоната, където пазарите могат да пострадат по-силно от намаляването на търсенето. Десетгодишните испански ДЦК достигнаха търсена доходност до падежа от 1.572 % при седмичен ръст от 7.8 базисни точки. Доходността по италианските суверенни книжа със сходен срок до падежа се повиши с 11.1 базисни точки до 1.444 на сто.

Данните за икономиката на Великобритания показват все повече възможни проблеми, свързани с несигурността от предстоящия референдум за напускане на Евросъюза. През седмицата станахме свидетели на отчетено повишение на безработицата, съпътствано от понижение в доходите от труд, което е явен показател за охлаждане на пазара на труда в Обединеното Кралство. При все това доходностите по джилтовете поеха нагоре в унисон с глобалните пазари, като в десетгодишния матуритет достигнаха 1.567% при седмичен ръст от 15.4 базисни точки.

В САЩ също наблюдавахме подобна картина, като трежъритата бяха поставени под допълнителен натиск, свързан с изключително позитивни данни за пазара на труда. Фючърсните пазари показаха силно увеличение на вероятността от повишение на основната лихва до края на годината, като според някои анализатори можем да станем свидетели на такова още през лятото. Доходностите, търсени от инвеститорите по десетгодишните трежърита, достигнаха 1.851% при седмично повишение от 9.8 базисни точки.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст