Без иновации губим конкурентоспособност

лаборатория

България засега заема място в групата на плахите иноватори в Европейския съюз. Имаме още много да наваксваме, но тъй като желанието ни да нистигнем първите е голямо, по иновационна динамика страната ни заемаме второ място, след Латвия. Това е един от изводите на кръгла маса на тема "Отворените иновации: Нов тип коопериране между образованието и бизнеса", организирана от Стопанска академия "Д. А. Ценов" в Свищов и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България.

За повечето от нас е ясно, че без иновации, научно-изследователска и развойна дейност, както и висока професионална квалификация на българите е невъзможно да бъдем конкурентоспособни на глобалния пазар. Числата обаче не подкрепят този извод. Разходите в тази област не са толкова големи, колкото би трябвало да са. Вярно е, че през 2014 г. сме похарчили с около една трета повече пари в тази област, но това е така, защото тръгваме от ниска база. А и дял на тези разходи под 1% от БВП също не е добър знак. Амбициозната  цел на управляващите била до 2020 г. да вдигнем този процент до 1.5% от БВП. Може пък и да ги достигнем след като вече имаме "обща визия за развитие", която е заложена в Иновационната стратегия за интелигентна специализация. Още повече, че тя е  разработена в съответствие с ръководствата на Еврокомисията и приета вече с Решение на Министерски съвет.

Иновациите, за да са успешни, трябва да бъдат обвързани с производството, тъй като през тях се постигат най-добри резултати. В същото време отворените иновации са възможността бизнесът да получи от науката това, което му е необходимо. Но и тук правим угорката – ако те си подадат ръка и си сътрудничат. Нещо, което досега трудно се постига в повечето случаи.

Според Везиева Иновационната стратегия ще бъде реализирана чрез финансовите инструменти на оперативните програми "Иновации и конкурентоспособност" и "Наука и образование за интелигентен растеж". Те ще бъдат подкрепени и със средства от Националния бюджет в рамките на тригодишната бюджетна прогноза, Националния иновационен фонд и Националния фонд за научни изследвания.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че ваксината срещу менингококи трябва да стане задължителна?

Подкаст