Федералният резерв би трябвало да повиши лихвените проценти "през следващите месеци", ако съживяването на икономиката е в рамките на очакваното и този растеж продължава да генерира нови работни места. Това заяви президентът на централната банка на САЩ Джанет Йелън, засилвайки по този начин вероятността за вдигане на основната американска лихва през юни или юли, съобщи БНР.
"Подходящо е "Фед" постепенно и предпазливо да увеличи федералната фондова лихва с течение на времето, като има вероятност за подобен ход през следващите няколко месеца", отбеляза тя в своя реч пред Харвардския университет.
Коментарите на Джанет Йелън съвпадат с мненията на други нейни колеги, които заявиха през последните дни, че прогнозират две или три вдигания на лихвените ставки до края на годината, като някои от тях предложиха, че подобна стъпка е възможно да стане факт още на следващото заседание на "Фед" на 14 и 15 юни.
Въпреки че изрази предпазливост относно прекалено стръмно повишение на лихвените проценти, тя звучеше по-уверена, отколкото в миналото, че икономиката на САЩ е започнала да се възстановява от слабото си представяне през зимата и че инфлацията ще нарасне към целевото ниво от 2 процентни пункта.
Йелън също така очаква пазара на труда да продължи да се подобрява въпреки досегашния голям напредък, тъй като вижда "възможно допълнително засилване".
Шефът на "Фед" не посочи конкретно заседание, на което може да бъдат вдигната основната американска лихва, но нейните коментари засилиха пазарните очаквания, че централната банка е все по-близо до подобно действие.
Доларът реагира позитивно на изказването на Йелън, поскъпвайки след нейната реч с около 0.5% спрямо останалите основни валути, като в същото време фючърсите на федералната фондова лихва, търгувани на паричните пазари, вече оценяват на 34% вероятността за повишение на лихвените ставки през юни спрямо вероятност около 30% преди нейната петъчна реч. Шансовете за подобно действие от страна на Фед на заседанието през юли пък вече нарастват към 60% след като само преди месец те се оценяваха на едва 30%.