Лейбъристите се събудиха

гордън браун

Повече от половин милион работни места в публичния сектор ще бъдат съкратени до края на мандата на сегашния парламент, ако британците гласуват за излизане от ЕС, предупредиха водещи фигури в Лейбъристката партия в опит да наклонят везните на референдума. През последните дни основната опозиционна партия, която по принцип се обяви против "Брексит", се зае да докаже, че позицията й не е само проформа, както бе критикувана от местни наблюдатели.

В писмо до в. "Индипендънт" повече от 30 водещи фигури от формацията предупредиха, че излизането от Европейския съюз ще струва на британската икономика загуби от 40 млрд. паунда от данъчни постъпления, което ще доведе до тежък удар върху заетостта "предвид това, че консервативното правителство се справя със сегашния бюджетен дефицит главно с икономии в публичния сектор".

Не по-малко категорично бе включването на бившия министър-председател от Лейбъристката партия Гордън Браун. Браун, на когото приписват основната заслуга за оставането на Шотландия в Обединеното кралство заради призива му към поддръжниците на партията му да гласуват с "Не" на референдума за независимост през 2014-а, изтъкна плюсовете от оставането в общността – гарантираните права на трудещите се, включващи отпуски по майчинство, платени отпуски, ограничение върху извънредните работни часове.

Намесата на водещите фигури от партията идва в критичен момент за кампанията за "оставане", която досега не успя да привлече много от традиционните поддръжници както на Лейбъристката, така и на Консервативната партия, коментира "Файненшъл таймс".

Ако с включването си опозиционерите успеят да решат изхода от референдума, това несъмнено ще повдигне авторитета им след поражението, което понесоха на парламентарните избори преди една година. Още повече че битката около "Брексит" доведе до сериозно разцепление в редиците на консерваторите и до директен сблъсък между най-изявените лица на партията – премиера Дейвид Камерън и бившия кмет на Лондон Борис Джонсън.

Активизирането на лейбъристите обаче има още един аспект – вътрешнопартиен. Джеръми Корбин, който ги поведе след миналогодишните избори, досега не проявява жар в защитата на позициите за "оставане" и е обект на все по-сериозни критики в двуличие. За сметка на това британската преса говори за "забележително завръщане в първите редици на политиката" на Гордън Браун. Ето защо може да се окаже, че резултатът от референдума е решаващ не само за вътрешнопартийните борби при консерваторите, но и при лейбъристите.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст