Пазарът на ток става все по-апетитен

ток

Въпреки някои опасения за последствията от либерализацията на електроенергийния пазар по всичко личи, че интересът на търговците към него става все по-голям. Ползите от това раздвижване съвсем не са за пренебрегване. От една страна, потребителите ще имат по-голям избор на тарифи и доставчици. От друга, може да се очаква активизиране и на банковия сектор, тъй като именно той ще е основен партньор на търговците на ток. Преди да излезе на пазара, всеки един от продавачите на електроенергия трябва да представи уверение от дадена банка, че има разкрита сметка в нея с минимум 150 хил. лв. като гаранция за извършваните в бъдеще сделки. Отделно и оборотите от търговията ще преминават през финансовите институции, така че тенденцията е ясна – колкото по-големи количества електроенергия се търгуват свободно на пазара, толкова повече банки ще бъдат привлечени от новия бизнес.

През седмицата Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) разгледа заявленията на четири компании, които искат да се включат в "играта" с тока. Сред тях например е "Саса Груп България" ООД – никому неизвестна компания с предмет на дейност: "сделки със застроени и незастроени недвижими имоти, инвестиции в недвижими имоти, проектиране, строителство, дизайн, обзавеждане, управление, отдаване под наем и т.н.". Дружеството се управлява и представлява от управителя Даниела Петрова, която е и основен акционер, а съдружник й е Лъчезар Тошков. Независимо от липсата на какъвто и да е опит в новия бизнес в плана, представен пред регулатора, "Саса Груп" е завила, че очаква през втората година от лицензионната дейност увеличение на приходите с 1/3, а за петата година е предвидено нарастване на постъпленията с повече от пет пъти. Нетната печалба също щяла да расте през разглеждания период от 2016-а до 2020-а. Предвид факта, че дружеството е покрило изискваните технически и финансови критерии, за него вратата към енергийния пазар на практика вече е широко отворена. 

Същото важи и за "Агора Енерджи", която е друг от новите кандидати. Съдружници във фирмата са "Агора Трейдинг" с 60% и "Ен Ер Джи Пойнт" с 40 на сто, а управител е Георги Митрев. Иначе и при нея се набива на очи изключителният оптимизъм, заложен във финансовия й план. Прогнозата й е продаденото количество електрическа енергия, както и приходите да се увеличат многократно до 2020-а. През следващите четири години се очаква печалбата също да върви само нагоре. 

В бизнеса с ток ще се впусне и един от известните бизнесмени в община Пирдоп – Георги Ватахов, чрез "Реиж Енерджи". Дружеството е с предмет на дейност производство на електрическа енергия от възобновяеми източници, проектиране, монтаж, строителство, ремонт и поддръжка на сгради и съоръжения и т.н.  И при него изгледите са розови – заложен е ръст на всички финансови показатели. 

Желание да продължи лиценза си с още десет години пък е заявила "Елфор България", която е сред първите търговци на електроенергия още от 2006 година. Компанията се управлява от съвет на директорите с членове Георги Кънчев, Захарий Зарков и Юрий Николов, като последният е и неин представител. Много любопитна е обосновката на искането за удължаването на лицензията – от фирмата твърдят, че благоприятната макроикономическа среда, както и пълната либерализация на търговията вътре в страната, последвани от присъединяването на държавата към обединения европейски енергиен пазар, дават позитивни индикации за всички настоящи и бъдещи участници на свободния пазар. В допълнение се изтъква, че дружеството е в етап на приключване на преговорите с потенциални купувачи на ток у нас и първоначално е заложено реализирането на тези сделки да стане в следващия петгодишен период.

До голяма степен подобен оптимизъм изглежда оправдан. Както е известно, от 1 април беше отворен пазарът на електроенергия и за битовите потребители, а реално и за фирмите, получаващи ниско напрежение. Малкият бизнес на теория имаше възможност да избира доставчик, но липсата на почасово измерване на електроенергията блокираше свободния избор. Този проблем бе елиминиран с въвеждането на т.нар. стандартизирани товарови профили, чрез които всеки клиент може да избере профила си на консумация, в зависимост от това, в коя част на денонощието употребява електроенергия. 

Въпросът сега е дали този порив няма да бъде посечен в зародиш от самата КЕВР? Преди дни Асоциацията свободен енергиен пазар изрази опасение, че вълната от малки фирми, тръгнали да си избират доставчик, ще спре. Причината ще са новите цени на тока, които комисията предлага да влязат в сила от 1 юли, и по-конкретно – значителното намаление на тарифите за малкия бизнес на регулирания пазар с между 13 и 22% на мегаватчас. Досега въпросните потребители плащаха за тока с около 30% по-високи цени от тези, които можеше да намерят на либерализирания пазар, но занапред няма да имат същия стимул да се стремят към него.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст