Сингапур възнамерява да спре достъпа до интернет в държавните учреждения. "Дали сме доволни от това решение? Не!" – откровено призна пред журналисти министър-председателят Ли Сян Лун, коментирайки правителствената мярка. По думите му тази стъпка ще намали ефективността на всекидневната работа, но друг изход няма и решението е "абсолютно необходимо".
Премиерът знае какво говори, защото преди няколко години стана жертва на хакери от групата Anonymous. И не само той. "Сингапур е обект на непрекъснати атаки на киберфронта и мишена номер едно за отделни компютърни престъпници, банди и дори групи, подкрепяни от различни държави", твърдят служителите от местното ведомство CSA (Cyber Security Agency), отговарящо за информационната сигурност. През цялата 2015-а и първите пет месеца на 2016-а агенцията е фиксирала 16 масирани атаки срещу електронни мрежи в Сингапур. При това не става дума за отделни намерения за "влизане" в нечий компютър, а за "изтънчени" опити за взлом на системи, при които хакерите са успели да преодолеят защитните стени и антивирусния софтуер, но са спрени в последния момент.
По ирония на съдбата Сингапур е сред най-развитите страни в сферата на високите технологии. Заради последователното внедряване на интернет във всекидневното функциониране на обществото (скоростта му там често достига 135 мегабита в секунда, което надхвърля десет пъти най-добрите показатели дори в Евросъюза) днес е възможно всяка справка и документ да бъдат оформени онлайн, а повечето административни въпроси се решават от разстояние. Местните жители (около 5.4 млн.) имат фактически повсеместен достъп до мрежата. И ето че сега предстои прекъсване на достъпа до интернет от компютрите на държавните чиновници. Впрочем това не е неочаквано за специалистите. Зад благополучната фасада на световен "онлайн лидер" те водят упорита борба с киберпрестъпността, провокирана не от високото ниво на компютризиране, а от влезлите в сила през юни 2013-а цензурни изисквания към уебсайтовете и новинарските портали. Те бяха възприети от интернет общността като настъпление срещу свободата в мрежата. По-лошото е, че привлякоха вниманието на хакерите, които започнаха действия, фигуриращи днес в "Уикипедия" като "Сингапурските кибератаки от 2013-а".
Така или иначе, правителството бе принудено да вземе едно болезнено решение. Процесът ще отнеме 12 месеца и ще завърши към юни 2017-а. От мрежата ще бъдат изолирани около 100 хил. компютъра. В същото време представители на правителството не се уморяват да повтарят, че чиновниците няма да загубят връзка с външния свят, че ще имат отделни компютри с достъп до интернет, собствена вътрешна мрежа, специални правила за обработка на електронната поща… Впрочем работата едва започва и окончателни решения засега няма.
Говорейки за страховете си, сингапурските специалисти припомнят събитията от лятото на 2015-а в САЩ. Тогава хакери се добраха до личните данни на 1 млн. американски граждани и компании, имащи достъп до секретна информация. За Сингапур, един от световните финансови центрове, разполагащ с огромен обем от конфиденциални данни, подобно "изтичане" би било катастрофа. Както откровено признава един от експертите по кибербезопасност – "ако при нас се случи нещо подобно, просто няма да оцелеем".