На върха на един хълм в южната част на Испания, на 500 км от Мадрид, се извисява купчина от бетонни жилищни блокове, заобиколени от градинки. Комплексът от затворен тип със звучното име "Хасиенда Казарес" е построен по време на жилищния бум в страната и става собственост на "Банко популар Еспаньол", тъй като купувачите на жилища не успели да изплатят ипотеките си. Кредиторът продава апартаментите за по 147 хил. евро – цена, която никой не би дал, за да живее в "хасиендата", която е на около 100 км от най-близкото испанско летище. Евентуалните собственици трябва да разполагат с автомобили, за да отидат да си купят дори един хляб, а вечерното изкачване на хълма става единствено в абсолютна тъмнина.
Но почти десетилетие след краха на испанския пазар на недвижими имоти лошите заеми и обявените за просрочени ипотеки остават да тежат на местните банки и особено на "Банко популар". Кредиторът от Мадрид обяви миналия месец емисия на права за 2.5 млрд. евро за попълване на капитала си, с която да покрие загубите, които му донесоха тези недвижимости. Тя изненада инвеститорите и увеличи безпокойството им, че и други банки от Южна Европа могат да последват примера на испанците в битката със застрашените заеми и с рекордно ниските лихви. Капиталовата инжекция в "Банко популар" (втората за по-малко от четири години) хвърля сянка и върху бъдещето на председателя Анхел Рон, който я ръководи повече от десетилетие. Критиците му го обвиняват, че е навлязъл в имотния сектор точно преди избухването на финансовата криза, а изчистването на банковия кредитен портфейл след това е отнело прекалено дълго време. Те се учудват, че все още няма никаква промяна на мениджърския екип, въпреки че банковите акции са загубили 95% от върховата си пазарна оценка (от 37.6 евро парчето преди кризата) и че през миналата седмица са паднали до най-ниската си цена от едва 1.37 евро за последните повече от 20 години. Като капак "Банко популар" предупреди, че може да приключи 2016-а със загуба и да забрани разпределянето на дивиденти заради евентуалното заделяне на кредитни провизии на сума 4.7 млрд. евро. Финансови експерти обобщават, че кредитната институция е заплашена от "перфектната буря" на ниските лихвени проценти, които подяждат приходите, от огромния портфейл от недвижими имоти и от по-строгите изисквания на финансовите регулатори за размера на капитала.
Рон, който стана главен изпълнителен директор на "Банко популар" през 2002-а и съпредседател на борда две години по-късно, увеличи ипотечното кредитиране точно преди финансовата криза, с което натовари банката с лоши заеми и просрочени ипотеки за 15.6 млрд. евро. От тях 6.6 млрд. евро са вложени в завършени сгради, 1.3 млрд. евро – в недостроени, 2.4 млрд. евро – в терени, 1.9 млрд. евро в негарантирани заеми и 3.1 млрд. евро – в други вземания.
В интервю за репортери Рон увери, че нито акционерите, нито членовете на банковия борд са го притискали да подаде оставка. И че увеличението на банковия капитал цели да се повиши капацитетът на "Банко популар", за да покрие до 50% от загубите по проблемните активи срещу предишните 38% и да настигне по този показател испанското поделение на местния банков лидер "Банко Сантандер".
Испанските кредитори са продали недвижими имоти и ипотеки за 40 млрд. евро от 2014-а насам (по данни на "Кей Пи Ем Джи"). Най-активни са били Спестовната банка, "Банко де Сабадел" и "Банкиа", реализирали активи за 17 млрд. евро. "Банко популар" се опитва да продаде 180 апартамента в "Хасиенда казарес", които са част от портфейла й от просрочени ипотеки за 4 млрд. евро. Като цяло банковото ръководство иска да се отърве до 2018-а от всичките свързани с пазара на недвижимости вложения за 15.6 млрд. евро.
Доста анализатори обаче смятат, че амбициите на "Банко популар" са доста закъснели, защото всичките големи инвеститори "са се позиционирали". Например "Блекстоун груп" е купила необслужвани жилищни заеми за 3.6 млрд. евро от "Каталуния каса" през 2014-а. Същата година германската "Комерцбанк" е продала испански и португалски активи в търговски обекти и лоши кредити за 4.4 млрд. евро на "Джей Пи Моргън Чейз" и "Лоун стар". Оттогава насам активността затихва, защото търсенето не успява да удовлетвори очакванията на продавачите.
Въпреки неблагополучията на "Банко популар" и сложната обстановка около нея, планове за участие в обявената оферта на права са заявили акционерите на "Алианц" и на "Банк федератив дю креди мютюел".