Само по време на визитата си в Организацията на обединените нации в Ню Йорк през 2015-а израелският премиер-министър Бенямин Нетаняху е похарчил над 2 млн. шекела (над 540 хил. долара) на данъкоплатците, съобщава Naarez. Вестникът се позовава на данни, които канцеларията на политика е засекретила и укривала в продължение на няколко месеца.
Изданието изброява най-възмутителните разходи: 1600 долара за визажист и 1750 – за макиаж. Виното на премиера е струвало 64 долара, шоколадът – четири долара, кибритът – 8 долара и 69 цента. "Цената на кибрита очевидно се е вдигнала рязко при управлението на Обама", иронизира медията. Израелският всекидневник Yedioth Ahronoth, който бил доставян на Нетаняху, струвал 60 долара и 60 цента. Цялото посещение излязло 6.7 млн. шекела (1.73 млн. долара), от които 625 хил. (161 344 долара) били похарчени в Ню Йорк в продължение на пет-шест дена. А най-много пари е струвало пътуването със самолет – половин млн. шекела (387 хил. долара), отбелязва The Times of Israel.
Подробният отчет за разходите на Бенямин Нетаняху за периода от 29 септември до 4 октомври 2015-а бе направен от министерството на външните работи, израелското консулство в Ню Йорк и израелската мисия в ООН още на 17 януари 2016-а. Но в продължение на няколко месеца две от ведомствата, подчинени на министър-председателя, се опитваха да не допуснат публикуването му. Това накрая успя да постигне юристът Шахар Бен-Меир, който подаде в окръжния съд на Йерусалим иск, позовавайки се на свободата на информацията, и спечели. Данните бяха разсекретени, но както съобщи представител на прокуратурата, канцеларията на първия човек в правителството и досега не е одобрила тези харчове.
Показателно е, че 20 хил. долара са отишли само за преместване на мебели от хотелската стая, вероятно за да се настанят по-удобно гостите. Впрочем самото преместване е струвало 3500 долара, а 16 хил. са начислени за съхраняване на изнесените предмети.
Храната на премиера и съпругата му е оценена на 1860 долара, услугите за пране – на още 210 долара. Фигурирала и "специална такса за почистване" в размер на 6900 долара, която впоследствие била отстранена от общата сметка.
Парите за пътуването не включват специалните разходи на Сара Нетаняху, която неотдавна бе обвинена в злоупотреба с държавни средства. Тя продължава да е заподозряна по дело за възможни противоправни действия, които според полицията са извършени при управлението на официалната резиденция на министър-председателя.
Съдейки по навиците на Сара Нетаняху, разходите за алкохол в Ню Йорк биха могли да бъдат много по-големи, отбелязват някои израелски медии. През 2015-а бившият домакин на резиденцията Мени Нафтали даде под съд Нетаняху, съпругата му и неговата канцелария. В хода на разглеждането на трудовия конфликт стана ясно, че Сара Нетаняху обича алкохола. "Когато започнах да работя като домакин, установих, че тя изпива по три бутилки шампанско дневно", разказа Нафтали. А на въпроса на своя адвокат защо не е посочил този факт в своя иск, отговори, че не искал да позори премиер-министъра и затова в изложението си до съда е изброил само няколко примера за несправедливостите, които се наложило да преживее.
През май 2016-а радиостанция "Решет Бет" съобщи, че въпреки съдебното решение Нетаняху отказва да обнародва разходите за издръжка на неговата канцелария за 2014 г., опасявайки се, че публикуването им може да наруши правото на личен живот на членове на семейството му.
Йерусалимският районен съд по трудовите спорове постанови през май 2016-а да се изплатят 30 хил. долара на Гай Елияху, бивш служител в премиерската резиденция. Сумата е компенсация за лошото държание на съпругата на Бенямин Нетаняху. Потърпевшият сподели пред магистратите, че жената го карала да й носи храна, а след това го обвинявала за натрупаните излишни килограми. Често му нареждала да се явява на работа след полунощ, за да й стопли супа или да й пожелае лека нощ за втори път. Съдът установи, че в резиденцията е "царяла атмосфера на страх". Работниците били принуждавани да работят извънредно и били унижавани, като към тях се предявявали претенции, необявени при приемането на работа.