За пръв път жена ще управлява Рим

клм

Името на Вирджиния Раджи беше познато допреди няколко месеца само на близките й съратници и на анализаторите, следящи политическите процеси на Апенините. През последните дни обаче снимката на тази 37-годишна жена с миловидно лице и открита усмивка може да се види във всички водещи световни медии.

В нощта на 20 юни представителката на опозиционното обществено "Движение 5 звезди" Вирджиния Раджи стана първата жена в историята, заела кметското кресло във Вечния град и негов най-млад градоначалник. При това с категорична победа – за нея гласуваха 67.15% от столичните избиратели, или два пъти повече, отколкото за мастития й съперник, демократа Роберто Джакети, подкрепян от премиера Матео Ренци.

Вирджиния Раджи е родена на 18 юли 1978-а в Рим. След завършване на лицей постъпва в юридическия факултет на столичния университет Roma Tre, откъде получава диплома по гражданско право. През 2003-а започва да стажува в адвокатската кантора на Чезаре Превити, един от най-близките съратници на Силвио Берлускони. Той неведнъж е отстоявал интересите на министър-председателя, за което отначало получи поста министър на отбраната на Италия, а след това съдебна присъда със забрана да заема каквито и да било държавни длъжности. Раджи реши да подмине злополучния стаж в официалната си биография, но разкритията на журналисти от столичния вестник Il Tempo я поставиха в деликатна ситуация. Оказа се, че активистката на "Движение 5 звезди", което се бори безкомпромисно с корупцията и беззаконието на властите, около три години е работила за човек, чието име за съратниците й е синоним на дявола. Вирджиния обаче запази самообладание и на въпросите за стажа си при Превити отговаряше: "Всичко това беше отдавна". Колкото до получените професионални уроци, те очевидно са й били от полза, защото от шест години Раджи има собствена успешна адвокатска практика.

За разлика от повечето си съграждани, новият кмет на Рим владее три чужди езика – английски, френски и испански. Обича да се разхожда в планината, да плува, да кара ски и велосипед и да се гмурка. Сред другите й любими занимания са четенето, театърът и музиката. Книгата, която харесва най-много, е "Малкият принц" на Антоан дьо Сент-Екзюпери. Почти не се гримира, носи скромни украшения и се облича доста сдържано: строга пола или панталони, черна или бяла блуза, която подчертава със синьо сако.  

Вирджиния е католичка. Омъжена е за радиорежисьора и активист на несистемната опозиция Андреа Северини, с когото имат 7-годишен син Матео. Именно под влияние на съпруга си през март 2011-а тя става член на „Движение 5 звезди“, основано от прочутия италиански блогър и сатирик Бепе Грило. Две години по-късно е избрана с едва 1525 гласа в общинския съвет на Рим, където се занимава най-вече с въпросите на образованието и екологията.

През октомври 2015-а, след скандалната оставка на кмета Иняцио Марино, когото римляните нарекоха "марсианеца" заради пълната му неспособност да управлява сложното римско стопанство, кандидатурата на Раджи бе издигната на първичните избори, организирани онлайн от „Движение 5 звезди“. Тя ги спечели с 45.5 на сто от гласовете и стана официален кандидат на несистемната опозиция за кметския пост на Рим.

На първия тур на изборите на 5 юни Раджи, която проведе предизборната си кампания под лозунга "Законност, порядъчност, прозрачност", получи над 35% от гласовете на избирателите, а на втория удвои този резултат. Два дни преди решаващия вот на бял свят излязоха документи, според които уж като общински съветник е консултирала управлението по здравеопазване на крайморския град Чивитавекия край Рим, за което нямало следи във финансовите й декларации. Но дори този компромат не можа да промени нищо. Неслучайно на спонтанния митинг след обявяването на резултатите Вирджиния Раджи заяви пред избирателите: "Днес започва нова ера. Ние пишем историята. Силни сме както никога".

Новият кмет спечели сърцата на римляните преди всичко със своята програма, която предвижда унищожаването на корупцията, продължаваща да обгръща почти всички сфери на градската икономика дори след шумната операция на прокуратурата под името Mafia Capitale (Столична мафия). Налице е и решимост за реорганизиране на раздутия чиновнически апарат, прекратяване на процеса на форсирано търговско застрояване, преодоляване на проблема с боклуците, както и търсенето на нови решения в областта на транспорта и екологията.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че избирателната система за парламентарния вот трябва да бъде променена?

Подкаст