Амбиции за милиони в акции

евро пари

Похвален ентусиазъм показват българските мениджъри още от началото на тази година. Цените на книжата на "БФБ-София" са ниски, но те не спират да обявяват процедури за увеличение на капитала на дружествата, които управляват. Те се преориентират към издаване на нови акции, вместо да прибягват примерно към банково кредитиране. Някои го правят с привилегировани, а други – с обикновени акции. Само през юни тази година вече шест компании заявиха, че ще използват този начин, за да финансират проектите си. За сравнение – за цялото полугодие на 2015-а осем фирми направиха такъв опит.

"София Комерс-Заложни къщи" АД – единствено по рода си публично дружество, ще издаде 1.11 млн. нови привилегировани акции с номинал 1 лв. и емисионна стойност 5 лв. за един брой. Емитентът управлява верига от заложни къщи, чиято основна дейност е предоставяне на парични заеми срещу залог на движимо имущество. Секторът, в който оперира дружеството, е небанково микрофинансиране.

Комисията за финансов надзор вече е одобрила проспекта, а компанията би набрала максимално 5.55 млн. лв. след приключването на процедурата. Втората й такава емисия се издава след решения на общото събрание на акционерите и на съвета на директорите от април тази година. "София Комерс-ЗК" вече преобразува привилегированите книжа, по които инвеститорите получаваха гарантиран дивидент за десетгодишния им срок.

Подписката за новите книжа ще е успешна, ако бъдат записани най-малко 200 хиляди броя от предлаганите акции. До август процедурата трябва да приключи и емисията да бъде регистрирана.

Предлагането се извършва с цел набиране на капитал за потенциално закупуване на конкретни обекти с атрактивно разположение на конкурентни вериги заложни къщи в България. Това не включва придобиването на конкурентни дружества, уточняват от фирмата. Част от средствата ще бъдат използвани и за разширяване на кредитния портфейл на компанията.

Към момента капиталът на "София Комерс – Заложни къщи" е в размер на 2.4 млн. лв., разпределени в същия брой обикновени, поименни, безналични акции, с номинална стойност от 1 лв. всяка една. Основателите на компанията са и основни акционери в нея. Тодор Вачев е с дял 19.73%, Чавдар Герасимов – с 15.41%, и Калоян Ленков – с 14.90%, от капитала на емитента. Свързаната компания "София Комерс Кредит груп" АД държи 12.80%, а самото дружество "София Комерс – Заложни къщи" притежава 7.50% собствени акции.

За миналата година приходите на компанията са нараснали, а печалбата стигна до 805 хил. лева. Компанията отделя от нея редовно средства за дивиденти. От 2007 г. тя изплаща на привилегированите си акционери по 0.75 лв. на акция, или около 300 хил. лв. общо. В последните три години пък собствениците на обикновени акции получават по един лев за един брой. Дружеството отделя за тях малко над 1.8 млн. лева.

Засега в "София комерс" предпочитат да извършат увеличение на капитала, като използват възможностите, които предлага борсата. Не са разглеждани варианти за дългово финансиране.

Общото събрание на акционерите на "Рой Пропърти фънд" АДСИЦ е одобрило предложението на мениджърите за десетократно увеличение на капитала, става ясно от протокола от заседанието. Софийската компания, която инвестира в недвижими имоти, планира да издаде нови 5 546 250 обикновени безналични поименни акции. По този начин капиталът й ще скочи от 616 250 лв. на 6 162 500 лева. Книжата са с номинал 1 лв., а емисионната стойност е 3 лв. за един брой. Това пък би внесло близо 16.64 млн. лв. във фирмената каса. Увеличението на капитала ще е успешно, ако се запишат най-малко 1.25 млн. нови акции, отбелязват хората от фонда.

През първото тримесечие дружеството е работило по инвестиционния проект "Вип Апарт хотел комплекс "Гранд хотел Драгалевци". Предвижда се преустройство и реновация на съществуващия хотелски комплекс. А очакванията са средствата от новите акции да се влеят в него.

Основен акционер в дружеството е "Си Консулт" ЕООД с дял от 65.19% от капитала. Негов собственик пък е изпълнителният директор на АДСИЦ-а Николай Атанасов.

От "Рой пропъртис фънд" отбелязват, че при необходимост биха се финансирали и чрез дългови ценни книжа, а може да използват и дългосрочни банкови кредити за купуване и въвеждане в експлоатация на други активи за секюритизация (недвижими имоти).

Акционерите на "Софарма билдингс" АДСИЦ също си отвориха възможността за увеличение на капитала. От протокола от общото събрание става ясно, че те са направили промени в устава именно в тази посока. Мениджърите са получили правото да увеличават капитала на дружеството до 90 млн. лв. чрез издаване на нови обикновени или привилегировани акции в срок до пет години от регистриране на това изменение. 

Книжата с право на глас са в ръцете на фармацевтичната компания "Софарма" и свързани с нея лица.

"Софарма билдинг" не притежава недвижими имоти. Основните приходи на дружеството са от лихви по краткосрочни депозити, но те намаляват заради спада в лихвените равнища. Към края на март то разполага със свободен паричен ресурс в размер на 1.397 млн. лв., който се предвижда да бъдат използвани за бъдещи инвестиции.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст